II LENTEBODE?? Voorjaarsflora De plantengroei op de bosbodem komt heel vroeg in het jaar op gang. Dat moet ook wel. Als zo rond eind mei de bomen in blad staan is het in het bos veel te donker voor het tot ontwikkeling komen van bladeren en bloemen. Voor die tijd hebben de meeste bosplanten hun complete cyclus voltooid. Het speenkruid bijvoorbeeld staat in februari al prachtig in bloei. De felgele sterren vallen zo op dat je als voorbijganger geneigd bent om de rest van de plant niet al te nauwkeurig te be kijken. Ten onrechte: het speen kruid heeft een unieke manier om zich te verbreiden. In de oksels van de bladsteel op de grens met de wortels groeien rozebruine knolletjes ("speentjes"), die van de plant los raken en zich dan ontwikkelen tot een nieuw individu. Kun jij je iets voorstellen bij 'lentebode'?? Als er nu 'postbode' zou staan, zou je het wel weten: een postbode is iemand die de post brengt. En een lentebode? Dat is iemand die de lente brengt. Niet in een envelop ofzo, want 'lente' kun je niet vastpakken. Het is geen ding, maar een bepaalde periode in het jaar. De andere seizoenen ken je vast ook wel: zomer, herfst en winter. En daarna komt de lente. Aan een heleboel dingen kun je merken dat het lente wordt: het wordt warmer buiten, de bomen krijgen knoppen waaruit bladeren gaan groeien, lieveheersbeestjes komen uit hun winterslaap tevoorschijn al dat soort dingen die aankondigen dat het lente wordt, noemen we lentebodes. Vogels zijn ook goede lentebodes. Want als de lente eraan komt, komen veel soorten vogels, vooral kleine zangvogels, terug uit Afrika waar ze overwinterd hebben. Bijvoorbeeld roodborstjes. Met hun prachtige zang luiden ze de lente in... Maar ook andere vogels laten zich horen; ze trekken de aandacht van vrouwtjes, waar ze binnenkort een paar mee vormen. Een andere lentebode is het speenkruid, een prachtig geel bloemetje. Het is een van de vroegst bloeiende bloemen. Hoe hij aan zijn naam komt, kun je heel goed zien als je voorzichtig met een schepje de worteltjes onder de grond bekijkt. Dat gaan we op de excursie natuurlijk doen!! Die is op zaterdag 19 februari op Landgoed Landlust in Heinkenszand. Op dat landgoed woonden vroeger rijke mensen, die veel geld hadden om mooie tuinen aan te leggen. In verre landen haalden ze prachtig gekleurde bloemen, die al in de vroege lente hun tuinen opfleurden. 'Stinzenplanten' noemen we dat soort bloemen. In het bos van het landgoed staan er een heleboel. Bijvoorbeeld sneeuwklokjes, daslook en krokussen. Wat zijn er eigenlijk veel lentebodes! We hebben vast heel veel te kijken en te onderzoeken, dus zorg dat je erbij bent!! Carolien Abrahamse Grote lijster. (Ron Brouwer) De sneeuwklokjes, die zo bepalend zijn voor het vroege voorjaars aanzicht op Landlust, hebben aan het schrale februarizonnetje niet genoeg om tot volle ontwikkeling te komen. Vandaar dat ze in de onder grondse knol al reservevoedings stoffen opslaan in het ene jaar, om die in het vroege voorjaar van het volgende jaar te kunnen aanspreken. Dezelfde strategie houdt een ander opvallend bolgewas, de daslook, eropna. Het is een lid van de uien- familie die uitbundige witte bloem trossen vormt. Samen met krokussen, wilde(?) narcissen, voorjaarszonne bloemen en vogelmelk behoren ze tot het selecte gezelschap van de zogenaamde stinzenplanten. Stof genoeg al met al om op Land lust een vroege voorjaarsexcursie voor donateurs te houden. We houden die op zaterdag 19 februari 2000. Startpunt is het hoofdkantoor van de Stichting in Heinkenszand. Graag tot dan. Dhr. M. Jacobusse is stafmedewerker onderzoek en voorlichting van Het Zeeuwse Landschap. Bostulp. (Hannie Joziasse)

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 15