UIT HET BEHEER NIEUWE NATUUR IN WEST- ZEEUWS-VLAANDEREN DOOR ALEX WIELAND de regio West-Zeeuws-Vlaanderen zijn afgelopen voorjaar en zomer een groot aantal natuur ontwikkelingsprojecten uitgevoerd. In deze rubriek wil ik een viertal projecten de revue laten passeren. Een vijfde project, de Aardenburgse Havenpolder, is elders in dit nummer van Zeeuws Landschap beschreven. Boomkikker. (Dhr. Vermeulen) De Reep Het natuurgebied de Reep bij Oost burg bestaat uit circa 25 hectare grasland, slik en kreekloop. Het ge bied is binnendijks gelegen, maar toch zit er zout in de ondergrond. Dit zout komt met kwelwater naar de oppervlakte. Het zout zit opgeslagen in ondergrondse veenlagen die in het verleden door de zee overspoeld zijn. In het verleden werd het veen door de mens vergraven, waarna het zout uit het veen gewonnen werd, het zogenaamde moerneren. Ook in de Reep is dit plaatselijk gebeurd, maar hier is nog veel veen blijven zitten. De zoute invloed zorgt ervoor dat er zich in de Reep een unieke zout- tolerante vegetatie ontwikkeld heeft. Er zijn nog slechts enkele gebieden in Zeeuws-Vlaanderen waar zout- Hersteide kreekloop in De Reep. (Alex Wieland) tolerante vegetatie in het binnenland te vinden is, vandaar dat het beheer van dergelijke gebieden speciaal wordt afgestemd op het behoud en het ontwikkelen van deze vegetatie typen. In 1969 is in de Reep de toenmalige kreekloop tijdens grote ontwateringswerken gekanaliseerd. Sindsdien is het oppervlakte slik en het areaal nat grasland met zout- tolerante vegetatie sterk afgenomen. Daarom is een plan opgesteld om deze verloren gegane natuurwaarden weer te herstellen. In het plan is opgenomen dat een groot deel van de oude kreekloop wordt hersteld, waardoor het gebied natter zal worden en het areaal slik en nat, zilt grasland weer kan toenemen. Om insporing en blijvende schade aan de vegetatie te voorkomen, is het gebied alleen in een droge periode met speciale machines te betreden. Gedurende de zomer maanden van 1998 was het door de vele regenval onmogelijk de graaf werkzaamheden uit te voeren, de zomer van 1999 was droger en daardoor gunstiger. In de maand augustus van dit jaar zijn de werk zaamheden dan ook uitgevoerd. De Kaai van Retranchement Retranchement is een dorp dat vroeger aan de Zwingeul lag. Aan de zuidkant van het aangrenzende dorp Terhofstede was een haventje met een kade waar de schepen hun vracht aan land brachten. Het haven tje vormde een kom waar het zand en het slib in konden bezinken en zo slibde het haventje langzaam dicht en konden de schepen er niet meer inkomen. De contouren van het haventje waren echter met enige moeite nog in het terrein terug te vinden. Om de contouren van het oude haventje weer beter zichtbaar te maken, is het maaiveld in het haventje in het voorjaar van 1999 verlaagd. Het talud van het haventje loopt langzaam af naar een laagte, bij regenval stroomt hier het water heen en ontstaat er een poel die vanwege de zeer flauw oplopende taluds snel opwarmt en daardoor geschikt is als voortplantingsbiotoop

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 18