voor amfibieën. De poel gaat via een moerasvegetatie over in het aan grenzende bloemrijke grasland. De grond die bij de ontgraving vrij is gekomen, is verwerkt tot een wal die is beplant met struiken. Retranchement is een belangrijk bol werk voor de boomkikker en de ge nomen maatregelen zullen hopelijk een bijdrage leveren aan het behoud en het ontwikkelen van de populatie boomkikkers in dit prachtige dorp. Dit project is in samenwerking met het amfibieënproject met Stichting Landschapsbeheer Zeeland uit gevoerd. Oudelandse Polder Een ander project dat uitgevoerd is in het kader van het amfibieën- project, is het creëren van een aantal nieuwe poelen en het uitbreiden en uitvoeren van onderhoudsmaat- regelen bij een aantal bestaande poelen in de Oudelandse Polder bij Cadzand-Bad. In totaal zijn in dit natuurgebied twee nieuwe poelen gegraven, zijn drie bestaande poelen vergroot en is er één poel opge schoond. Het opschonen van een drinkpoel dient regelmatig te ge beuren om te voorkomen dat de gehele poel verlandt door successie van vegetatie en daardoor onge schikt raakt als voortplantingsbio- toop voor amfibieën. Opschoonmaatregelen dienen altijd uitgevoerd te worden in een periode dat er geen overwinterende amfi bieën of amfibieën-larven in de poel aanwezig zijn. Begin september is hiervoor een goede periode. Het doel van dit project is het creëren en herstellen van een aantal voortplantingsbiotopen voor twee sterk bedreigde diersoorten, namelijk de boomkikker en de kamsalaman- der. Beide amfibiesoorten komen momenteel al voor in de Oudelandse Polder en in de aangrenzende Kievittepolder, maar er is dringend behoefte aan nieuwe voortplantings biotopen. Zo kan de populatie zich handhaven en is er een betere uit wisseling mogelijk met de populaties in Retranchement. Met de vrijge komen grond zijn kleine duintjes aangelegd die ingeplant zullen worden met struikgewas en zo een goed landbiotoop zullen vormen voor boomkikkers en allerlei andere dieren. Vernatting Blikken De Blikken heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een zeer belangrijk gebied voor weidevogels en water vogels. Mede doordat het gebied vanaf de aan de zuidkant van de Blikken grenzende Ringdijk goed te overzien is, is het gebied ook zeer in trek bij natuurliefhebbers. Vooral in de wintermaanden en in het voorjaar is er vanaf de Ringdijk aan de zuid kant van het gebied een prachtig zicht op de vele duizenden eenden, ganzen en steltlopers die dan in het gebied verblijven. Iedere winter zit er wel een slechtvalk en als die komt overvliegen, is er onrust in het gebied. Een jagende slechtvalk levert een prachtig schouwspel op vanwege de vele heen en weer vliegende vogels. Gedurende de trekperiode verandert de samenstelling van de vogel Ook de zwervende pantserjuffer profiteert van nieuwe drinkpoelen. (Alex Wieland) populatie iedere dag. Veel vogels komen even op krachten in de Blik ken om vervolgens weer door te vliegen richting de broedgebieden. Zo af en toe zit er een heel zeldzame vogel tussen waar veel vogelaars speciaal voor naar de Blikken komen. Dit voorjaar werden er de zeldzame steppekievit, gestreepte strandloper, steltkluut en vorkstaartplevier gezien. Om de trekvogels voldoende foera- geergebied te bieden en om voor de weidevogels in het voorjaar vol doende broedgebied te creëren, is het noodzakelijk in de winter zo veel mogelijk water in het gebied houden. In de winter is het gebied zeer nat en stroomt het soms over. Deze overstromingen gaan veelal gepaard met erosie van het talud. Om het gebied nog wat natter te maken en om het water gecontroleerd te kunnen laten afvloeien, zijn deze zomer een aantal dammetjes aan gelegd met een overstort naar de waterloop. Nu is de doelstelling om het gebied nog natter te maken gerealiseerd, zonder dat dit gepaard gaat met erosie aan het maaiveld en de sloottaluds. Dhr. A.P. Wieland is project medewerker van Het Zeeuwse Landschap. In de Oudelandse Polder wordt een nieuwe poel gegraven. De rupsbanden onder de kraan zijn nodig om het terrein niet teveel te beschadigen. (Alex Wieland)

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 19