LANDSCHAP IN 'T KORT Eind 1998 heeft het Landschap een nieuwe pachtovereenkomst afgesloten met de Dienst Domeinen voor het Verdronken Land van Saeftinghe. Voor die tijd was het Landschap nog geen beheerder van het deelgebied van Saeftinghe gelegen tussen Baalhoek en Paal, met een oppervlakte van 166 hectare. Nu wordt geheel Saeftinghe door het Landschap beheerd, in totaal circa 3.465 hectare, waarvan 545 hectare eigendom is. Terreinuitbreidingen Ir 1999 zal het terreinbezit van het Landschap waarschijnlijk met zo'n tachtig hectare toenemen. Uitbrei dingen vinden plaats op Walcheren en in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op Walcheren, waar de komende jaren een flinke toename ontstaat als gevolg van de ruilverkaveling Wal cheren, wordt het Landschap eind dit jaar eigenaar van percelen bij Oranje zon en graslanden langs de Zand- voortse Weg bij Sint Laurens. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om uit breidingen in de inlagen bij Hoofd plaat, de Piaskreek, de Willem Leopold-polder bij Retranchement, de Zwinpolder en op de Wallen van Sluis en Aardenburg. Zodra de situatie zo is dat het (nagenoeg) gehele toekomstige natuurgebied verworven is, wordt een herinrichtingsplan uitgevoerd. Zo is bijvoorbeeld de Willem Leopold- polder vanaf volgend jaar groten deels eigendom van het Landschap. Het Zwin. (Chiel jacobusse) Door de werkgroep Natuurontwik keling van de Provincie is reeds een inrichtingsplan voor dit gebied uitgewerkt. Tot 1873 maakte deze polder nog deel uit van het Zwin en was toen een zandig schorgebied met plaatselijke lage duintjes, vergelijkbaar met de schorvlakte van het huidige Zwin. Het herinrichtings plan is gebaseerd op de situatie vlak voor de inpoldering in 1873. Bezwaarschriften tegen kassen en windmolens Het Zeeuwse Landschap heeft bij de gemeente Kapelle afwijzende schrifte lijke reacties ingediend omtrent het voorontwerp bestemmingsplan Willem-Annapolder, en een milieu effect-rapportage-besluit in dit ver band. Het bestemmingsplan zou in een volgende fase de procedurele basis gaan vormen voor de reali satie van circa 78 hectare glastuin bouw en tien windmolens in de langs de Westerschelde gelegen Willem-Annapolder, bij Biezelingsche Ham. Zowel glastuinbouw van deze omvang, als de geplande wind molens zullen het huidige, nog on geschonden polderlandschap ter plaatse veranderen in een industrie landschap dat op kilometers afstand zichtbaar zal zijn. Ervan afgezien dat het areaal weids en open polder landschap in Nederland de laatste jaren in snel tempo afneemt, zijn de landschappelijke en natuurwaarden van de Willem-Annapolder extra waardevol door een ligging nabij vogelrijk schorren- en slikkengebied in de Westerschelde, en nabij het Waardevol Cultuurlandschap 'Zak van Zuid-Beveland'. Kortom, een stuk Zeeland pur sang. Ook uit milieu-oogpunt is de onder havige glastuinbouw-locatie achter haald en ouderwets. Glastuinbouw betekent een enorm energieverbruik. Elke huidige beleidsnota voor glas tuinbouw in Nederland, inclusief een lopende milieu-effect-rapportage- studie in Zeeland voor glastuinbouw- locaties, gaat uit van de noodzaak van duurzame bedrijfsvoering middels concentratie van glastuin bouw (minimaal tweehonderdvijftig hectare). Dit in verband met efficiency en gezamenlijke energie-inkoop, en de noodzaak van de benutting van restwarmte en CO2 van een om vangrijk industriegebied en/of een energiecentrale. Het Zeeuwse Landschap vindt dat zowel glastuinbouwontwikkelingen als de plaatsing van windmolens geen verdergaande landschappelijke- versnippering tot gevolg mogen hebben. Beide ontwikkelingen zouden grotendeels beperkt dienen te blijven tot de directe omgeving van onze twee grote industrie gebieden, het Sloegebied en de Kanaalzone. Recreatieve inrichting van Neeltje Jans Uitgangspunt voor Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Landschap bij de inrichting van Neeltje )ans was en is dat in deze 'toonkamer van Zeeuwse kustlandschapstypen' veel ruimte voor voorlichting en gerichte natuurrecreatie gegeven wordt. Zo is bijvoorbeeld in 1997 het centrale informatiepunt, het infoduin, aan gelegd. De laatste maanden van dit jaar zijn/worden (voorlopig) de laatste recreatieve voorzieningen gerealiseerd. Langs de rode-paaltjes wandelroute is bij het duinmeer aan de Oosterscheldekant een kijkscherm

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 20