Zij een kans - U een kans! SUCCESSEN OP EN ROND HET NPL-EILAND Het nieuwe vogeleiland bij de vogel observatiehut langs de Philipsdam heeft een naam gekregen: het NPL-eiland. N.P.L. staat voor Nieuwe Pioniers Lokatie, maar het is tevens bedoeld als een knipoog naar de Nationale Postcode-loterij die het project waarvan het eiland deel uit-maakte, financieel mogelijk maakte. Het vogeleiland maakt deel uit van een reeks eilanden die een aantal jaren geleden zijn aangelegd als vooroever- verdediging. De eilanden ontwikkelden zich tot belangrijke broedplaatsen voor pionier-kustvogels, zoals kluten, vis- diefjes, plevieren en sterns. Als gevolg van oprukkende begroeiing van riet en biezen zijn de eilandjes inmiddels niet meer van belang voor deze vogels. Om dat het gaat om Rode Lijst-soorten, die van hun natuurlijke broedplaatsen op het strand verdreven zijn, doet Het Zeeuwse landschap veel om broed gebieden voor deze vogels te creëren. Eén eiland is voorzien van een toplaag van grind en schelpen, zodat begroei ing achterwege blijft. Het project verliep zeer voorspoedig, ook in die zin dat binnen enkele maanden het succes van de ingreep al te zien was. De beoogde vogels maakten gretig gebruik van het nieuwe eiland: kluut, visdief, strandplevier en bontbekplevier waren allemaal als broedvogel present. Een heel belangrijk onderdeel van het project in het Krammer-Volkerak is de versterking van de vooroeververde- diging. Op de grens van land en water treedt sterke afkalving op, wanneer oeverbescherming achterwege blijft. Via steenbestortingen is de oever nu beschermd tegen de golfslag om de levensgemeenschap op de grens van land en water intact te houden. Want juist op deze plaatsen gaat het om de grootste natuurwaarden. Een paar aansprekende voorbeelden: Het uiterst zeldzame slijkgroen (een oeverplant) werd in 1999 massaal gevonden op tijdelijk droogvallende slikoevertjes. Het was voor het eerst dat deze rivierbegeleider in Zeeland werd gevonden! Nog veel trotser zijn we op onze lepelaars. Op één van de eilanden in de oeververdedigingszone vestigde zich enkele jaren geleden een kleine kolonie van deze Rode Lijst soort. De kolonie groeide dit jaar uit tot 34 broedparen, terwijl ongeveer een kilo meter verderop in het gebied nog een solitair paar tot broeden kwam, ook weer op de kwetsbare grens van land en water. Het aanbrengen van steenbestortingen onder water is een heel kostbare maat regel. Dankzij de projectfinanciering van de Nationale Postcode-loterij zijn onze zeldzame oeverbewoners voorlopig zeker van een veilig toevluchtsoord. s De Postcode Loterij zal dit jaar ruim 320 miljoen gulden aan het goede doel uitkeren. Ook het Zeeuwse Landschap deelt in die opbrengst. En dat betekent een extra kans voor bijvoorbeeld de lepelaar. En üw kans? Die ligt in de tienduizenden prijzen die de Postcode Loterij elke maand uitkeert, waaronder de Mega Jacpot en de Postcode- Kanjer. Meer weten? Bel: 0900 - 3001500 (3b cpm) www.postcodetoterij.nl

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 24