EM Natuurontwikkeling in de Aardenburgsc Havenpolder ruim een eeuw later nog in vrijwel dezelfde toestand en hebben dan ook een monumentale status. Een kilometer ten zuiden van de remise, tussen Draaibrug en Aarden burg, verrees in dezelfde tijd, in 1905, een steenfabriek waar hand matig bakstenen werden vervaardigd. De klei was afkomstig van de dijken in de omgeving. Maar zoals dat gaat met de Voor uitgang: de molen van Draaibrug werd in 1944 door oorlogsgeweld verwoest, de trambaan heeft plaats gemaakt voor een buslijn (1949) en de steenfabriek moest na tegenval lende bedrijfsresultaten haar deuren sluiten (1992). Wat echter is gebleven, dat is het landschap, eerst Romeins, toen Vlaams, nu Zeeuws: laag, uitgestrekt en indrukwekkend. Dhr. A.C.J. Willeboordse is werkzaam bij de gemeente Sluis-Aardenburg op het gebied van musea, oud-archief en cultuur in algemene zin. Een bijzonder natuurontwikkelingsproject van Het Zeeuwse Landschap is de Aardenburgse Havenpolder. Rond 1300 kon men door de geulenstelsels van het toenmalige Zwin via de Aardenburgse Havenpolder naar Aardenburg varen. Door verzanding en opslibbing werd dit na verloop van tijd echter onmogelijk. Vanaf de zestiende eeuw zijn de opgeslibde delen ingepolderd en bleef er in de Aardenburgse Havenpolder nog slechts een smalle geul over. De opgeslibde gronden bestaan uit zware klei, dieper in de ondergrond is het geulzand van de Zwingeul te vinden. De klei werd in het verleden gebruikt voor het opwerpen van nieuwe dijken en voor verwerking in de baksteenindustrie. De gehele zuidelijke Aardenburgse Havenpolder maakt deel uit van de Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur die als doel heeft uitwisseling tussen verschillende natuurgebieden mogelijk te maken. De meeste percelen in de Aardenburgse Havenpolder liggen door de opslibbing vrij hoog en om geschikte biotopen te creëren zullen er maaiveldverlagingen uitgevoerd moeten worden. In 1999 was er plotseling een unieke mogelijkheid om deze doelstelling deels te realiseren. Rijkswaterstaat is langs de gehele Westerschelde bezig de dijken te verhogen en te versterken. Hiervoor is veel klei van zeer goede kwaliteit nodig. Na een onderzoek bleek de klei in de Aardenburgse Havenpolder van voldoende kwaliteit te zijn om er een Groene Zeedijk mee aan te leggen bij het Verdronken Land van Saeftinghe. Zo ontstond er wat we wel noemen een win-winsituatie: Rijkswaterstaat kreeg uitstekende klei voor de dijkver sterking en in ruil hiervoor werd door Het Zeeuwse Landschap een natuurgebied ingericht. In juni 1999 is er begonnen met de werkzaamheden en in september is het geheel afgerond. In totaal is er circa 30.000 013 klei afgevoerd naar het Verdronken Land van Saeftinghe. De grond uit de bouwvoor (bovenste laag grond) was niet geschikt voor de dijkverzwaring. Deze grond is gebruikt voor het herconstrueren van een in het verleden afgegraven binnen dijk langs de Aardenburgse Havenpolder. Door de maaiveldverlaging zijn er ideale omstan digheden ontstaan voor de ontwikkeling van schraalgraslanden op de hogere terreindelen die via een moerasvegetatie op de lagere terreindelen overgaan in de oude stroomgeulen van het Zwin. Alex Wieland. De kleilaag wordt afgegraven voor aanleg van een groene zeedijk bij Saeftinghe. (Alex Wieland)

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 9