HOMMELS IN ZEELAND DOOR LUCIEN CALLE, CHIEL IACOBUSSE EN BRENDA SANDIICK inels zijn algemeen bekend. Hoewel er enkele andere insecten zijn die op een hommel lijken, weet de eerste de beste leek een hommel als zodanig te onderscheiden. Maar als het gaat om het herkennen van soorten, vormen hommels ook onder natuurliefhebbers een weinig bekende diergroep. Ondanks het feit dat een uitgebreid inventarisatieproject van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging enkele jaren geleden voor een bredere interesse zorgde, is er over hommels in Zeeland nog steeds weinig bekend. Dat blijkt als je op zoek gaat in het veld. Je komt voor heel wat verrassingen te staan. Om te beginnen al bij de determi naties. Bij oppervlakkige beschouw ing lijkt het vrij makkelijk om aan de hand van platen of zoekkaarten hommels op naam te brengen. Dat geldt voor misschien meer dan tachtig procent van A de hommels die je in het veld tegen komt. Het resterende gedeelte is echter razend moeilijk te determineren^niet in de laatste plaats omdat soorten enerzijds ontzettend variabel kunnen zijn, terwijl anderzijds verschillende soorten op elkaar kunnen lijken als de spreekwoordelijke twee druppels water. Bijenatlas Toch is het van belang om het voorkomen van hommels beter in kaart te brengen. Bijen (waartoe ook de hommels gerekend worden) behoren tot de meest bedreigde dier- groepen van de Nederlandse fauna. Wil het tot een betere bescherming van deze dieren komen, dan is meer kennis over hun voorkomen, verspreiding en ecologie onontbeerlijk. Om het onderzoek naar bijen te stimuleren werd vorig jaar de voorlopige atlas van de Nederlandse bijen uitgegeven. Daarin Illustraties: Adri Karman. Naam Ned. naam voor 1950 van 1950-1980 na 1980 na 1990 Barbutellus lichte koekoeksh. noord 1 noord Bohemicus twee kleurige koekoeksh. zuid 1 zuid 1 Campestris gewone koekoeksh. noord 1 midden 1 zuid 1 midden 1 noord veel midden 3 zuid 4 Distinguen dus gele hommel midden 1 midden Hortorum tuin- hommel noord 1 zuid 1 noord 1 midden 5 zuid 2 noord 4 midden 3 zuid 10 noord 1 midden 2 zuid veel Humilis heide- hommel zuid 2 Hypnorum boom hommel noord 2 midden 2 zuid 2 zuid 1 noord 2 zuid 1 noord veel midden veel zuid veel Jonellus veen- hommel midden 1 zuid 1 noord 2 midden 1 zuid 2 noord 1 midden 1 wordt van iedere Nederlandse soort een verspreidingskaartje gepresenteerd, waarbij de waarnemingen worden verdeeld over verschillende perioden. Deze verspreidingskaartjes, aangevuld met eigen waarneming-en na 1990, vormen de basis voor het onderstaande overzicht. Daarin wordt Zeeland ingedeeld in drie regio's: Walcheren en de Bevelanden (midden), Zeeuws Vlaanderen en Noord-Zeeland (Schouwen-Duiveland, Tholen). In de tabel wordt van de soorten eerst de wetenschappelijke naam gegeven, daarna de Nederlandse. Daarna volgt een aantal kolommen, waarin per regio, met een cijfer wordt aangegeven in hoeveel uurhokken (vakken van 5x5 kilometer) de betreffende soort binnen de gegeven periode is waargenomen. De gegevens uit de eerste drie kolommen zijn afkomstig uit de genoemde Atlas. De vierde kolom is gebaseerd op eigen waarnemingen na 1990. Hommelprovincie Op basis van het gepresenteerde overzicht lijkt Zeeland betiteld te kunnen worden als een hommel provincie bij uitstek. Van de 29 ooit in Nederland waargenomen hommels zijn er 22 soorten bekend uit Zeeland. Negentien i N

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 12