WL OP EXCURSIE WEIDEVOGELGEBIED HEERENPOLDER DOOR CHIEL JACOBUSSE Weel in de Heerenpolder, ten zuiden van Wolphaartsdijk, is een natuurgebied met veel kwaliteiten. Er is een rijk gevarieerde zoutplantenflora met een geleidelijke overgang van zout naar zoet, die ook tal van opmerkelijke planten herbergt. De "Weel" in de Heerenpolder. Geen weel, maar een kreekrestant (Archief Zeeuws Landschap) Er zijn drinkputten met rugstreep- padden en groene kikkers en in de rietkragen leven bijzondere verschijn ingen als de noordse woelmuis, de blauwborst en de zomertaling. Genoeg aardige dingen dus om iedere natuur liefhebber enthousiast te krijgen. Maar het meest in het oog springende facet is nog niet eens genoemd. De Heeren polder is eerst en vooral weidevogel- gebied. Ondanks de tamelijk kleine oppervlakte één van de rijkste en meest gevarieerde weidevogelgebieden van Zeeland. Getijdekreek Zoals op zoveel plaatsen in de Zeeuwse polders is het landschap ook hier één brok geschiedenis. De "Weel" in de Heerenpolder is hele maal geen weel, maar een kreekrest. Restant van een getijdekreek van het Schengesysteem dat tot aan het begin van de negentiende eeuw het eiland Wolphaartsdijk scheidde van het centrale deel van Zuid-Beveland. Binnen dat systeem was de Weel ooit een belangrijke vaargeul. Als je rond kijkt in het landschap is het niet eens zo moeilijk om het verleden te recon strueren. Onze tocht begint aan de zuidkant van de bebouwde kom van Wolphaartsdijk waar een heel klein poldertje vol geplant is met fruitbomen: de Fredericuspolder. Dat is de vroegere Schengehaven van Wolphaartsdijk. Een wat gemoduleerde kronkelsloot ver bindt de vroegere haven met de waterpartij en de lage strook wei landen die bekend staat als Weel in de Heerenpolder. De tocht voert via de rijkelijk met populieren beplante Sabbingedijk. Zoals meestal loopt de weg over de kruin van de dijk, maar ergens halverwege loopt het tracé naar beneden. Twee rijen gemetselde bak stenen in het dijklichaam geven de plaats van een vroegere coupure aan. Ooit liep hier een spoorlijntje; aanvankelijk aangelegd voor personen vervoer van reizigers die van Goes naar de pont van Wolphaartsdijk, richting Noord-Beveland of Zierikzee wilden reizen. Later deed het lijntje dienst voor goederenvervoer, maar in 1944 werd het op last van de Duitse bezetters afgebroken. Er loopt dwars door de weel nog een aarden dam metje dat eveneens het spoorwegtracé markeert. Kiekendief Genoeg over de geschiedenis. Via de dijk tussen de Heerenpolder en de veel hoger opgeslibde Nieuw- Sabbingepolder zijn we aangeland bij de westelijke kop van de Weel. Vanaf de Weeldijk is er een schitterend uitzicht over water, wei- en rietland. In de kruin van een knotwilg aan de dijkvoet zingt onophoudelijk een prachtig gekleurde blauwborst, maar het is nog een hele kunst om het dier in de kijker te krijgen. Hij houdt zich bij voorkeur op tussen het dichte gebladerte. Op de plas zwemmen een paar dodaarsjes met nestmateriaal. Ze zijn druk bezig met de nestbouw aan de rand van de rietkraag. Heel bijzonder om zo'n schuw beestje als de dodaars onbekommerd bezig te zien. Als uit de rietkraag een bruine kieken dief opvliegt is alles in het gebied in rep en roer. De dodaarzen duiken pijlsnel onder en minstens tien, twaalf mannetjes wilde eend vliegen luid Bruine kiekendief op jacht (Chiel Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 14