Grutto (Chiel Jacobusse) kwakend op uit de rietkraag. Als de kiekendief boven het weiland wiekt wordt-ie onophoudelijk geplaagd door schijnaanvallen. Een hele horde kie viten stort zich op de belager en een stel druk alarmerende grutto's vliegt in steeds kleinere cirkels om de kieken dief heen. De verwoede aanvallen van een stel scholeksters doen de deur dicht. Ze passeren de kiekendief zo rakelings dat die ijlings eieren voor zijn geld kiest en op de aangrenzende akkers op muizenjacht gaat. In het weiland is de rust snel weergekeerd en je moet goed kijken om al die vogels nog terug te vinden. Ze gaan als het ware op in het afwisselende weide landschap. De zompige weiden zijn doorsneden door tal van greppels en het grasland wordt afgewisseld door grote plassen, met daarin weer kleine eilandjes die bij tal van broedvogels favoriet zijn. Maar ook daar wordt de roofvogel niet met rust gelaten. Tussen de suiker bietenplantjes heeft zich een tiental kluten gevestigd en ook die zijn niet op de kiekendief gesteld. Overlevingskunst Boeiend om te zien is hoe verschillend vogels op de komst van een belager reageren. De dodaarzen duiken onder en komen ergens tussen de oever begroeiing weer boven water, maar ze laten zich niet meer zien. Kluten moeten het vooral hebben van hun afleidingsgedrag. Ze simuleren ver wondingen en halen daarbij de gekste capriolen uit om predatoren bij de nesten weg te lokken. De enkele kemphen die -vrijwel jaarlijks!- nog in de Heerenpolder broedt, gaat net als de grutto, in cirkels rond een belager vliegen, maar dat gebeurt zo on opvallend dat alleen een getrainde waarnemer de vogel opmerkt. bekijken hoe dit land in de loop der eeuwen ontstaan en veranderd is. Graag nodigen wij u uit voor onze volgende donateursexcursie. Die is op zaterdag 22 april, vertrek 10.00 uur. Start vanaf de Boomdijk bij de Fredericuspolder (zie kaartje). Tot dan. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Scholeksters zijn de uitgesproken assertievelingen onder de weidevogels en in een gebied met veel schol eksterterritoria is zelfs een groepje roofzuchtige zilvermeeuwen vrijwel kansloos. Excursie Het rijke vogelleven van de Heeren polder is prima te overzien vanaf de openbare weg. Veel beter dan wanneer je het weiland betreedt kun je vanaf de weg de vogels in hun ongestoorde doen en laten bewonderen. Bovendien leent de omgeving zich prima om te KINDEREXCURSIE Weidevogels zijn vogels die in weiden, graslanden, leven. Dat klinkt misschien saai, maar weidevogels zijn hartstikke interessant! Bijvoorbeeld de kievit. Je hebt hem vast wel eens gezien: een vogel in een zwart-wit pak met een uitstekende veer op z'n kop. Neem een verrekijker mee, dan gaan we proberen die punker goed te bekijken. Misschien zien we wel dat hij met z'n poot op de grond stampt. Daardoor komen de wormen die in de grond zitten naar boven. En dat is precies de bedoeling van de kievit, want wormen lust hij heel graag! Wat een slimme vogel is de kievit! Een andere zwart-witte vogel is de scholekster. Door zijn oranje ogen en een opvallende felrode snavel kun je hem gemakkelijk van een kievit onderscheiden. Scholeksters maken vaak veel lawaai. Ze roepen dan tepiet, tepiet! Daarom worden ze ook wel bonte pieten genoemd. Je hebt net kunnen lezen waar dat bonte vandaan komt! Weer een andere vogel die we wel zullen zien is de tureluur. Hij valt snel op, door z'n lange oranje snavel en lange oranje poten. Hij valt ook op als hij geluid maakt. Want als je goed luistert, hoor je dat hij zijn eigén naam fluit: tjuu-uu-uu, tjuu-uu-uu! Kluten en wulpen zijn ook weidevogels. Ze hebben allebei een kromme snavel, maar bij de één wijst die krom naar boven en bij de ander wijst die krom naar beneden. Daarover is een leuk rijmpje: De kluut wijst naar z'n snuut en de wulp wijst naar z'n gulp. Zo kun je goed onthouden welke snavel bij welke vogel hoort! De wilde eend is geen weidevogel, omdat hij in (en aan) het water leeft en nestelt. Maar omdat er in de Heerenpolder ook plassen en sloten liggen, speuren we deze, of andere soorten eenden, ook op. Misschien zien we pootafdrukken van eenden, aan de kant van het water. Dan kunnen we wel begrijpen hoe eenden kunnen zwemmen. Als we zo door het weiland lopen, moeten we uitkijken dat we niet per ongeluk op een nest van een vogel gaan staan. Want weidevogels leggen hun eieren in een nest op de grond. Je merkt wel, dat weidevogels beslist niet saai zijn. Dus kom je ook op 22 april om 10.00 uur naar deze interessante excursie? Carolien Abrahamse

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 15