De leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie zijn nog steeds in het veld actief; er zijn drie afdelingen in Zeeland. Jongeren die belangstelling hebben kunnen inlichtingen vragen bij: NJN, Postbus 9955 ZS 's-Graveland. Telefoon 035-6559848 of E-mail: njn2freemail.c0m. Drs. G.R. Heerebout is biologieleraar en voormalig bestuurslid van Het Zeeuwse Landschap. Boede. "Planten deden ook hun best tegen het zoute water. Speenkruid stond op het punt van bloeien, al twee uitgebloeide ex. Een heleboel gewone plantjes stonden al in blad, en ook daslook, beemdooievaarsbek, akelei, schoten al aardig op. Op verschillende plaatsen stonden sneeuwklokjes, sterhyacintjes en sleutelbloemen al in volle bloei, ook al hadden ze al eens onder water gestaan". Het jaarverslag over 1945 zegt hierover: "De maand Maart bracht een nieuwe Kwal en tevens een excursie naar het eilandje in de watervlakte Der Boede". Een jaar later vermeldt het excursie- verslag van 24 maart 1946: "Zoals jullie weten is op de hoge plekjes in Sleutelbloem (Chiel Jacobusse) Winteraconiet (Chiel Jacobusse) Der Boede slechts 2x het zoute water geweest. Hier bloeide toch ster hyacint en speenkruid. Deze laatste vertoonde een sterk gedegenereerd blad. Verder vonden we bladen van penningkruid, wilde peen, roberts- kruid, daslook, ridderzuring, kamille, evenals kruiskruid, zevenblad, honds draf. Op de grafkelder in 't Moes bosch stond muurleeuwenbek (blad alleen)". Een week later vonden ze op de grafkelder nog gele anemonen, volop bloeiend. Weer twee weken later, op 13 april, wordt in het Excursielogboek over Der Boede geschreven: "Het centrum herstelt zich al vrij aardig van de overstroming. In bloei: gulden boterbloem, knikkend vogetmelk, speenkruid, hondsdraf, gele ane moon. Daslook al in de knop, penningkruid, hertshooi, muur- leeuwebekje en zenegroen bloeien nog niet. Van Aaronskelken en keverorchissen niets meer te ont dekken, R.I.P. Verder wat look- zonder-look en zilverschoon. Het is te hopen dat de andere specialités van Der Boede ook weer komen opduiken". Op Der Boede is de situatie on herkenbaar; het terrein werd voor een heel groot deel volgebouwd. Maar op Ter Hooge en bij het Moesbosch bloeien en groeien ze weer ieder voorjaar: onze prachtige stinzenplanten.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 19