BOEKBESPREKING: DE ORCHIDEEËN VAN NEDERLAND Q DOOR ALEX WIELAND ik circa achttien jaar geleden als klein jongetje eens een keer meeging met een excursie met boswachter Cees Riemslag door de Braakman wees hij ons op de vele prachtige orchideeën die daar groeiden. Mijn interesse voor deze planten was meteen gewekt en is nooit meer verdwenen. Toen Bijenorchis Het in januari 2000 verschenen boek (Alex Wieland) 'De orchideeën van Nederland' werd dus door mij met hooggespannen verwachting opengeslagen, temeer omdat ik één van de auteurs per soonlijk ken. Sinds een aantal jaren bezoeken wij regelmatig gezamenlijk diverse orchideeënstandplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen of in het buiten land om onze kennis van de orchideeën (ecologie en beheer) te verrijken. Zeeuws-Vlaanderen is, zoals ook uit het boek 'De orchi deeën van Nederland' blijkt, wat orchideeën betreft één van de beste regio's in Nederland. Dit komt door de klimatologische omstandigheden en door de grote variatie aan ge schikte biotopen. In terreinen die in beheer zijn bij Stichting Het Zeeuwse goed tot haar recht komt. In het 512 bladzijden tellende boek zijn van alle soorten diverse overzicht- en detailopnamen (soms pagina vullend) gemaakt, ook van de verschillende biotopen zijn voldoende foto's in het boek opgenomen. Milieufactoren Het voorkomen van orchideeën is gerelateerd aan verschillende milieufactoren, deze worden in het boek dan ook uitgebreid behandeld. Zo zijn er verschillende kaartjes die relevant zijn (bodem, neerslag, temperatuur, etc) voor het voor komen van bepaalde orchideeën- soorten opgenomen in het boek. In de inleiding worden ook de levens cyclus en levenswijze van de orchideeën besproken. In tegenstelling tot voorgaande boeken, worden de ecologische bijzonderheden van de orchideeën uitvoerig belicht in de context van het milieu waarvoor ze karakteristiek zijn. In het boek is Nederland op gedeeld in verschillende biotoop- Dhr. Kreutz wil een bokkenorchis fotograferen (Alex Wieland) Landschap, zoals de Zwinstreek, de inlaag Hoofdplaat en de Vossekaai Hoofdplaat, groeien diverse zeldzame soorten als groenknolorchis, riet orchis, gevlekte rietorchis, vlees kleurige orchis, moeraswespenorchis, hondskruid, bijenorchis en grote keverorchis waarvan foto's zijn op genomen in het boek en daar zijn we natuurlijk erg trots op. Ook voor enkele groeiplaatsen van enkele zeer zeldzame orchideeën als de bokken orchis en de poppenorchis buiten onze natuurterreinen, geven mede werkers van Het Zeeuwse Landschap als vrijwilliger advies voor het beheer en daarmee het behoud van deze planten. Duizenden diafilms Bij de naam orchidee denken veel mensen meteen aan prachtige bloemen die in tropische oorden groeien. Men denkt dat deze planten niet in ons land in het wild voor komen. Het tegendeel is waar: ook in Nederland komen enkele tientallen prachtige orchideeënsoorten voor. De bloemen zijn in vergelijking met de tropische soorten meestal kleiner maar als je ze goed bekijkt, zie je dat ze prachtige vormen en/of kleuren hebben. Dit fotografisch vast te leggen en goed tot zijn recht te laten komen, is geen gemakkelijke opgave. Uit de duizen den diafilms die dhr. Kreutz de laatste jaren speciaal voor dit boek heeft volgeschoten is een ruime selectie gemaakt van meer dan 700 kleurenfoto's waarop de schoonheid van de orchideeën

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 22