Moeraswespenorchis (Alex Wietand) typen, voor Zeeland zijn het met name de biotopen in het kustgebied: duinen, duinvalleien en voormalige kweldergronden. Iedere soort is gerelateerd aan een biotooptype en zo worden per soort de standplaatseisen, soortspecifieke ver schillen, morfologie, bloembiologie en verspreidingspatronen gepresen teerd. In de actuele verspreidings- kaarten (na 1980) is ook de ver spreiding uit het verleden (voor 1950 en 1950-1979) opgenomen. Helaas valt veelal te constateren dat de meeste soorten de laatste decennia drastisch achteruitgegaan zijn. De oorzaken hiervan zijn te vinden in de zogenaamde 'ver'-thema's: verdroging, verzuring en vermesting maar ook in het ruwweg vernietigen (omzetten van weiland in akker of kreekrand in akker) van de biotoop. Voor beheerders van natuurterreinen zijn de orchideeën een kwaliteits indicator. Dit omdat de meeste orchideeënsoorten zware eisen stel len aan de milieufactoren. Wanneer de orchideeën goed gedijen, doen ook andere bijzondere dieren en planten het vaak goed. Beheer In het boek is ook een hoofdstuk opgenomen over beheer en inrichting. Het jaarlijks maaien en afvoeren van de vegetatie, een zeer uitge balanceerd begrazingsbeheer en het op peil houden van de grondwater stand is voor de meeste soorten het De orchideeën van Nederland, ecologie, verspreiding, bedreiging en beheer. Redactie en samenstelling: C.A.J. Kreutz Auteurs: C.A.J. Kreutz, H. Dekker ISBN: 90-805149-1-8 Prijs: fl. 124,50 Voor donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap geldt er tot 1 mei 2000 een speciale prijs van fl. 99,50 (exclusief verzend kosten). Vermeld dat u donateur bent! Te bestellen bij: B.J. Seckei, Langkampweg 1, 8101 AR RAALTE Tel. 0572 362721, fax 0572 362132. E-mail: seckel@wxs.nl enig juiste beheer. Dit beheer is helaas erg intensief en daardoor kostbaar, maar om deze prachtige planten te behouden doen wij als Stichting Het Zeeuwse Landschap ons uiterste best. Het boek bevat voor (beginnende) natuurliefhebbers, ervaren floradeskundigen, beleids makers en natuurbeheerders zeer veel informatie om de kennis en waar dering van deze prachtige planten te vergroten. Het verschijnen van dit boek is voor ons in ieder geval een extra impuls om de orchideeën in geheel Zeeland goed te beschermen. Om de orchideeën te kunnen be schermen en om bij natuurherstel- projecten oude orchideeënpopulaties terug te krijgen, is het noodzakelijk om informatie te hebben over de oude en huidige standplaatsen. Mensen die dergelijke informatie hebben, kunnen deze aan mij door geven, liefst ingetekend op een kaartje. Alex Wieland, IJsbaanstraat 9, 4537 PH Terneuzen. Dhr. A.P. Wieland is project-mede- werker van Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 23