LAm}i Jonge boeren zwaluwen in hun nest boven op een lamp in het verkleedlokaal (Chiel Jacobusse) Levende attractie bezoekerscentrum Saeftinghe In 1999 waren diverse boerenzwaluw paren op zoek naar een geschikte broedplaats tegen het bezoekers centrum van Het Verdronken Land van Saeftinghe. Helaas bood het bezoekers centrum weinig geschikte mogelijk heden waar de zwaluwen het uit klei vervaardigde nest op of tegen konden bouwen. Slechts één paar wist met pijn en moeite een nest te bouwen op een lamp boven het verkleedlokaal. Op circa 50 centimeter boven de hoofden van de vele bezoekers die tijdens de zomermaanden gebruik maken van het verkleedlokaal wist het zwaluwpaar met succes de jongen groot te breng en. Voor aankomend broedseizoen zijn zes kunstnesten besteld die op ge schikte plaatsen tegen het bezoekers centrum opgehangen zullen worden. Hopelijk keert deze succesvolle attrac tie vanaf mei terug naar het bezoekers centrum om alhier velen te laten ge nieten van hun gezellige aanwezigheid. Alex Wieland Majestueuze zeearenden brengen bezoek aan het Verdronken Land van Saeftinghe De zeearend is de grootste roofvogel van Noord-Europa. Lange tijd ging het zeer slecht met de vogel die in de volksmond vanwege het silhouet en de grootte (spanwijdte 200-240 cm) ook Zeearend boven Saeftinghe (Alex Wieland) wel de vliegende deur genoemd wordt. Door vervolging en vernietiging en vervuiling van de leefbiotoop daalde het aantal broedende paren enorm. Recent is door beschermingsmaat regelen het aantal broedparen weer toegenomen: ze broeden momenteel in Scandinavië, Denemarken en Duitsland. In de winter verblijven er regelmatig enkele zeearenden in ons land. Grote aaneengesloten moerasgebieden als de Oostvaardersplassen en het Lauwers meer zijn de traditionele plaatsen waar gedurende langere tijd achtereen zee arenden verblijven. Meestal gaat het hier om jonge exemplaren, want deze vertonen meer zwerfneigingen dan de oudere exemplaren. De zeearenden zijn pas na circa vijf jaar volwassen. In het Verdronken Land van Saeftinghe wordt bijna jaarlijks een zeearend gesigna leerd, het gaat hierbij echter meestal om een overtrekkend exemplaar. Door de zuidwestelijke ligging van Saeftinghe bereiken minder zeearenden dit gebied dan de meer noordelijk en dichterbij de broedgebieden gelegen traditionele overwinteringsgebieden in ons land. In oktober 1999 stond er echter enkele dagen achter elkaar een harde oostenwind die enkele zee arenden richting Zeeland blies. Op diverse plaatsen in Zeeland werden door oplettende vogelaars overvlie gende zeearenden gemeld. Vanaf eind oktober verbleven er ook twee in het Verdronken Land van Saeftinghe. Toen de vogels enkele dagen in het schorrengebied verbleven en vrij honk vast waren, is het nieuws via de media (radio, televisie, krant en vogellijn) verspreid waardoor naar schatting meer dan duizend geïnteresseerde natuur liefhebbers hebben kunnen genieten van deze indrukwekkende roofvogels. Met een telescoop en een beetje geluk kon je ze overdag zien jagen boven het schor om ze vervolgens tegen de avond naar de slaapplaats in een tegen het Verdronken Land van Saef tinghe gelegen bosje te zien vliegen. De zeearenden hadden het goed naar de zin in het Verdronken Land van Saeftinghe, want vanaf half december verbleven er zelfs vier zeearenden tegelijk. Met een beetje geluk blijven ze nog tot eind februari aanwezig. Alex Wieland In Memoriam Ir. Lau Eelkema Op 21 januari 2000 overleed op 82-jarige leeftijd ir. L. Eelkema; voormalig lid van het dagelijks be stuur en tot aan zijn dood lid van de Stichtingsraad van Het Zeeuwse Landschap. Lau Eelkema was van 1982 tot 1987 voorzitter van onze Stichting. Als zodanig bewaren wij heel goede herinneringen aan Eelkema. Hij was een aimabel mens die sterk be trokken was bij de organisatie en bij de medewerkers. Als bestuurder had Eelkema een groot netwerk aan contacten, over gehouden aan de periode dat hij Hoofdingenieur-directeur voor de Landinrichting in Zeeland was. Maar ook bij het uitvoerend werk leefde Eelkema intens mee. Hij was present als er vrijwilligers kwamen snoeien, maar ook bij tal van ex cursies en in de Week van het Landschap was hij van de partij. Uit het bos van Landlust nam Eelkema vaak een blok hout mee om te bewerken. Houten asbakken, een voorzittershamer en verschillende andere voorwerpen die Eelkema maakte hebben nog steeds een plaatsje op het hoofdkantoor. Als blijvende herinneringen aan een sympathieke voorzitter en een warm mens. Dat hij ruste in vrede. Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 24