VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER DOOR JAN KARKDIJK Het Zeeuwse landschap op de drempel van een nieuw millennium. Reden om in dit nummer terug te kijken op de afgelopen duizend jaar waarin het Zeeuwse landschap door natuur en mens is gevormd tot wat het nu is. In een overzichtsartikel van Marten Hemminga worden enkele hoofdlijnen van de geschiedenis van het Zeeuwse landschap neergezet. Je verdiepen in de geschiedenis van het landschap is heel zinvol, juist met het oog op de toekomst. Onbekend maakt onbemind. Hoe meer je weet, hoe meer je ziet, hoe meer je geniet. En wat je liefhebt, wil je ook koesteren. Maar we kijken ook vooruit. Want bezig zijn met landschap is bezig zijn met iets wat altijd in beweging is. Door de snelle maatschappelijke ontwikkelingen van de afgelopen vijftig jaar is er geweldig veel veranderd in het landschap. Zeker ook in het Zeeuwse. Vanuit ecologisch en cultuur historisch perspectief was die landschappelijke dynamiek vaak catastrofaal. Hoeveel zijn we bijvoorbeeld niet kwijtgeraakt door rigoreuze ruilverkavelingen van de jaren zestig en zeventig? De realisatie van de Zeeuwse Ecologische Hoofd structuur probeert de verdere teloorgang van natuur- en cultuurhistorische waarden in het Zeeuwse landschap tegen te gaan. De komende twintig jaar zullen er duizenden hectares nieuw natuurgebied bijkomen. De eerste resultaten zijn al in de provincie zichtbaar. Over deze resultaten en de verdere invulling van de Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur is een stevige discussie gevoerd op een vrijdagmiddag in januari door een viertal dat nauw betrokken is bij de inrichting van het Zeeuwse landschap. Een verslag treft u aan in dit nummer. Echter, ondanks alle ecologische winst door natuur ontwikkeling, een landschap dat geweest is, keert niet weer. Moerneringspatronen, oude kavelvormen, hollestelles en vliedbergen, ze komen nooit meer terug, ook niet door het ontwerpen van nieuwe natuurgebieden in het kader van de inrichting van de Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur. Nieuwe natuur kun je helpen maken, cultuurhistorie niet. Oude verkavelingspatronen kun je niet meer aanleggen. Dat zou, zoals één van de deelnemers aan de discussiemiddag terecht opmerkte, "tuinieren in het landschap" worden. Wat we in dat opzicht kwijt zijn, kunnen we niet terughalen. Hoe belangrijk om het resterend cultuur-historisch erfgoed dan ook veilig te stellen! Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Pleidooi van Aad de Klerk om de geschiedenis van het Zeeuwse landschap te blijven vertellen, want er ligt nog steeds heel wat in onze achtertuin. Duizend jaar Zeeuws landschap Marten Hemminga schetst hoe de strijd tussen zee en mens in onze provincie geleid heeft tot een heel aantrekkelijk landschap. Nieuwe natuur in het oude Zeeuwse landschap Vier deskundigen over het spanningsveld tussen nieuwe natuur en bestaande cultuurhistorische waarden. Boekbesprekingen 11 en Hommels in Zeeland Hommels determineren is moeilijker dan je denkt. Toch loont het de moeite, want Zeeland is een hommelprovincie bij uitstek. Op excursie in de Heerenpolder Met Chiel Jacobusse naar een restant van een getijdekreek dat nu een bijzonder weide- vogelgebied is. 14 Tuur 16 Op onze jeugdpagina's vind je dit keer informatie over bomen en ook een paar leuke lenteopdrach ten daarover. Koert heeft zoveel post ontvangen, dat hij bijna van het randje van z'n envelop valt! Over stinzenplanten, de inundatie van Walcheren en oude NJN-verslagen Hoe overleefden stinzenplanten de inundatie van Walcheren? Gerard Heerebout raadpleegde oude HJN-verslagen. 18 Retranchement, een floristische parel in de polder 20 Kruipend door het struweel stelde Awie de Zwart een soortenlijst op. Landschap 't kcU 24 Agenda 26 Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van "Zeeuws Landschap". Omslagfoto: Gedeelte van de Yerseke Moer in infrarood.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 2