IK HOU VAN MIJN ZEEUWSE LANDSCHAP COL DOOR A A D DE KLERK Soms, heel soms kun je maar beter niet weten. Door de wereld gaan in argeloze onwetendheid. Geen herin nering hebben aan het vooroorlogse Walcheren, aan 'dat land van onver getelijke, ontroerende schoonheid'. Die gedachte komt af en toe bij me op als ik één van mijn favoriete rondjes maak. Als ik de Middelburgse Breeweg neem richting Koudekerke, halverwege afsla naar Hoogelande en zicht heb op twee vliedbergen, tweemaal een water gang passeer en huiswaarts keer via de Seisweg. Hartje Walcheren, deel van wat eens, vóór de oorlog, vóór het water en vóór de herverkaveling, volgens Ed. Hoornik 'het schoonste Nederlandse eiland' was. Met rijk beplante, kronkelende wegen, met oud geboomte rond buitenplaatsen zoals Ter Hooge en de boerenerven, met de veel bezongen meidoornhagen, en met de romantische ruïne van Hoogelande. Dat is voorgoed voorbij en soms, heel soms stemt me dat triest. Vaak echter prijs ik me gelukkig dat ik nieuwsgierig ben en wél wat aan de weet mag komen van vroeger, van onze voorouders. Dat ik mag beseffen dat ons Zeeuwse landschap vóór alles het werk hunner handen is. Uit wat simpele sporen in de slik gemaakt en vervolgens vérmaakt tot een cultuur landschap. Dat je kunt leren dat land schap met aandacht te lezen en ver volgens te waarderen als een oud boek, ondanks de bladzijden die voor al de herverkaveling ruw daaruit heeft gescheurd. Je kunt ontdekken dat ook de vandaag zo natuurlijk ogende en beheerde watergangen puur mensenwerk zijn, gegraven voor de altijd problematische afwatering van het eiland. Een eiland dat tot de komst van het eerste ge maal in 1929 vrijwel jaarlijks zuchtte onder de last van het hoge binnen water. Voor een deel eigen schuld van onze voorouders. Begerig op zoek naar turf, wroetten zij namelijk niet alleen het veen uit de poelgebieden omhoog; onder meer rondom Hoogelande groe ven ze ook nog eens de bovenste kleilaag weg om daar baksteen uit te vormen. De lage en hollebollige weilanden vertellen dat verhaal, zoals ook archiefstukken dat doen. Hooge lande zelf intrigeert omdat het al sinds de stichting in 1189 - uniek in Zeeland - niet op een hogere kreekrug ligt, maar in een van de laagste poelge bieden van het eiland. Het deelt de historie van inkrimping sinds de Tach tigjarige Oorlog met tal van andere voormalige kerkdorpen in onze pro vincie, maar wat elders geheel of grotendeels verdween, is hier gebleven of teruggebracht: kapel, kerkhof en kerkring. Het maakt dat de geschie denis je hier dicht op de hielen zit. Wie zich verdiept in het verleden ontdekt dat het rigoureus kappen van de wegbeplanting ook vroeger gebeurde en ook toen al protesten uitlokte. En dan de vliedbergen. Ik was nog maar negentien en student, toen ik een congres organiseerde waar het eeuwenoude geheim van de Zeeuwse bergjes of werven werd ontrafeld. Rorikshil heet één van de twee genoemde bergen en dat sug gereert Noormanneninvloed. 'Root Rockx hil' heet diezelfde berg in de overlopers, de oude polderregisters, en dat klinkt heel wat inheemser. Soms kun je maar beter niét weten. Meestal toch wil je weten, beter weten. Maar altijd prijs ik mij gelukkig dat dit alles als het ware in mijn, in ons aller achtertuin ligt. Laten we er des te behoedzamer mee omgaan. Want 'wat je liefhebt moet je voort durend koesteren, terwijl een ander het in één klap kan vernietigen', aldus Koos van Zomeren. En laten we vooral de verhalen over de geschiedenis van ons landschap blijven vertellen. De 'verhalen, eindeloos' waarmee J.C. van Schagen is opgegroeid. Verhalen aan elkaar, aan onze bezoekers, aan onze leerlingen, aan onze plannenmakers. Want het gevaar bestaat dat 'wie niet weet, die wél deert'! Drs. A.P. de Klerk is consulent regionale geschiedbeoefening en tevens lid van de NWA en de Stichtingsraad van Het Zeeuwse Landschap Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank: 46882 Redactie van den Boom - G.J.C. Buth - M.A. Hemminga - M. Jacobusse - M. van der Jagt - J. Karkdijk - A. van der Wees Eindredactie J. Karkdijk Coxstraat 3, 4421 DC Kapelle E-mail: jkarkdijk@zeelandnet.nl Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het einde van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes HET ZEEUWSE LANDSCHAP „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bij zonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie met bronvermelding.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 3