natuur. De verdronken dorpen die overal in het Oosterscheldegebied en in het Westerscheldegebied liggen, en waarvan soms de sporen nog zichtbaar worden nadat de ero derende werking van het getijde water de afdekkende zand- en sliblaag heeft weggespoeld, spre ken wat dat betreft een duidelijke taal. Wie kent niet de verhalen van de fameuze stad Reimerswaal, ooit een stadsjuweel in de regio, maar sedert lang als een i7e-eeuws Atlantis verdwenen in de golven, golven die vaak sterker bleken dan wat de mens aan dijken kon opwerpen. Oude inbraakgeulen en welen, de kolkgaten die bij een dijkdoorbraak werden gevormd, zijn de blijvende littekens in het landschap die de worsteling van mens en natuur in de Zeeuwse regio heeft nagelaten. Aantrekkelijk landschap Het Zeeuwse landschap zoals het zich nu aan ons vertoont heeft dus een heel verhaal te vertellen. De bijzondere geschiedenis van Zeeland zit in zijn landschap, meer wellicht dan in zijn oude stadjes en dorpen met hun historische gebouwen. Het verhaal van het landschap is een verhaal van natuurkrachten en van menselijke ingrepen. Zeeland is een land dat zijn ontstaan evenzeer aan de natuur als aan de mens heeft te danken. De wens om te overleven, fysiek en economisch, gaf uitein delijk vorm aan het Zeeuwse land schap. Verrassend genoeg heeft dat in het verleden geleid tot de vorming van een aantrekkelijk land schap, met vaak een rijkdom aan planten en diersoorten. De esthetische en natuurwaarden van het landschap, zoals wij die nu waarderen, zijn het bijproduct van de wisselwerking tussen natuur en mens en zijn nooit doel op zich geweest bij de ontwikkeling van het landschap. Het is de vraag of (foto Chiel Dit stukje dijk is het begin van de Zakdijk, aan de zuidkant van Ovezande. Jacobusse) De Zakdijk is voor het ontstaan van de Zwakepolders belangrijk: het was de eerste afdamming van een deel van de Zwake en dateert van omstreeks 1340. Bodemkundig is vastgesteld dat deze met de hand opgeworpen dam enige tijd temidden van water en schorren heeft gelegen. Pas later, toen de opslibbing voldoende hoog was geworden, zijn aan weerskanten polders ontstaan. JK Het netwerk van dijken op plaatsen in het binnenland waar de zee nu kilometers vandaan is, is het zicht bare bewijs van de geleidelijke landaanwinning. Ze vormen als het ware de steken aan een groeiend breiwerk, een breiwerk dat er in dit geval duizend jaar over heeft ge daan om voltooid te worden. En misschien is het ook nu nog wel wel niet af, hoewel verdere inpol deringen in onze tijd niet meer aan de orde zijn. Atlantis Duizend jaar landschapsgeschie denis in Zeeland is trouwens zeker niet te beschouwen als een lange zegetocht van de mens over de

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 6