Vooral bij warm weer zijn vlinders actief. Ze fladderen van bloem naar bloem. Een schitterend gezicht, vooral omdat de meeste zo mooi van kleur zijn. Jij hebt er vast wel eens één gezien! Vlinders zijn insecten. Hun lijf bestaat uit drie delen: kop, borststuk en achterlijf. Ook hebben ze sprieten, ogen en twee paren vleugels. Kop van een dagvlinder Spriet Met die vleugels fladderen ze van bloem naar bloem. Ze gaan op zoek naar nectar, een soort honing die in som mige bloemen zit. Vooral mooi gekleurde bloemen die lek- Facetoog ker ruiken worden door vlinders bezocht. Bijvoorbeeld vlin derstruik, lavendel of afrikaantje. Op de kop van de vlinder staan sprieten. Hierin zitten dui zenden piepkleine gaatjes, waarmee ze kunnen ruiken. Vlinders kunnen goed bij het nectar uit de bloem door hun roltong in de bloem uit te rollen. Die tong is soms langer dan het lijf van de vlinder! Er is verschil tussen dag vlinders en nachtvlinders. Dagvlinders zijn vooral overdag actief, nacht vlinders 's avonds en 's nachts. Meestal zijn dag vlinders ook feller gekleurd. Een ander belangrijk verschil is dat dagvlinders bolle tjes op hun voelsprieten heb ben, en nachtvlinders niet. Vlinders maken in hun leven belangrijke veranderingen door: eerst zijn ze ei, dan rups, dan weer pop en eindelijk vlin der. Zo'n complete gedaante verwisseling heet "meta- Eieren van "Kleine Vos" Rups van de St. Jacobsvlinder morfose". Elke soort vlin der legt haar eitjes op één bepaalde soort plant. Dat wordt de "waardplant" genoemd. De atalanta legt haar eitjes bijvoor beeld op brandnetel en het koolwitje legt haar eitjes op koolplanten. Uit die eitjes komen rupsen, die smullen van de planten waarop ze uitgekomen zijn. Daarna rusten ze uit. Tijdens die rustpe riode veran dert de rups in een pop. Uit die pop komt een vlinder te voorschijn. Aan de slag! 1. Je ziet hier de vier stadia in de ontwikkeling van ei tot vlinder. Zet deze in de goede volgorde. 2. Vooral dagvlinders hebben de meest prachtige kleuren. Teken zelf een vlinder met mooie gekleurde vleugels. Het hoeft geen vlinder te zijn die echt bestaat. Als je wilt, kun je de tekening opsturen naar Koert, de Postduif. Hij wil vast wel een paar tekeningen de vol gende keer in de brievenbus aan alle lezers laten zien! 3. Op deze bladzijden zie je vijf vlinders: de ligusterpijlstaart, de dagpauwoog, het oranje zandoogje, een blauwtje en de Sint-Jacobsvlinder. Pop van een nachtvlinder

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 14