soleerde moerassige gebieden of eilandsituaties. Klassiek is de studie naar noordse woelmuizen op Noord- Beveland. Tot 1962 was het de enige woelmuizensoort op het eiland, maar door de aanleg van het Katse Veer en de Veerse Gatdam kon de veldmuis het eiland van twee kanten koloni seren. De noordse woelmuis werd ieder jaar verder teruggedrongen, en binnen tien jaar was de soort beperkt tot de inlagen en karrevelden langs de kust, waar de situatie voor de veldmuis te drassig is. Het is niet precies bekend welke andere muizensoorten op de Slikken van de Heen voorkomen. In ieder geval leeft er de dwergmuis, die zijn aanwezigheid verraadt door in de winter - op soms meer dan een meter boven de grond - zijn bolronde nest te bouwen. Dat gebeurt soms in het riet, maar vaker in het struikgewas en de argeloze voorbijganger ziet zo'n nest dan al gauw aan voor een oud bouwsel van een winterkoning. Gek toch hoe weinig we vaak letten op het voorkomen van de weinige zoog dieren die zich dagelijks volop laten zien. Vaak weten we als natuur beheerders eerder of een verborgen levend dier als de noordse woelmuis in een terrein voorkomt, dan dat we de aanwezigheid van hazen en konij nen registreren. Op onze excursie moeten we gewoon maar goed op letten of en waar deze dieren op de Slikken van de Heen verblijven. En Zeer recent gefotografeerd: een vos op de Slikken van de Heen! Het bewijs geleverd. (archief Zeeuws Landschap) KINDEREXCURSIE Op zaterdag 2 september is er weer een kinderexcursie. Hopelijk komen jullie, want het wordt een avontuurlijke tocht. We struinen door de Slikken van de Heen. Vroeger stroomde daar water door de vele kreken. Nu stroomt er geen water meer doorheen, maar je kunt nog goed zien waar de kreken gelegen hebben. Het zijn diepe geulen waar we doorheen moeten lopen. Hopelijk heeft het niet te veel geregend vóór de excursie, maar trek voor de zekerheid maar je laarzen aan. In het natuurgebied staan veel bomen en struiken. Ze zijn nog vrij jong, dat kunnen we zien aan de dunne stammen. Soms knabbelen Schotse Hooglanders daaraan. Of ze schuren er hun dikke, roodbruine wintervacht aan af. Deze soort koeien blijven namelijk het hele jaar op de Slikken van de Heen. Door hun brede horens lijken ze eng, maar ze hebben een heel lief karakter. Waarschijnlijk komen we ze wel tegen op onze tocht. En als we nog meer geluk hebben, zien we ook reeën. Die zijn helaas niet zo makkelijk te zien als de hooglanders. Ze rennen snel weg als ze ons zien. Als we ze niet zien, kunnen we toch wel weten of de reeën pas in het gebied gelopen hebben, door pootafdrukken, prenten, te zoeken. Of keutels. Als we naar poep zoeken, vinden we vast ook konijnenkeutels. Want ook konijnen bewonen dit gebied. We kunnen dat ook zien aan hun holen. Grote kans dat we dan ook het hol van een ander dier zien: de mol. De grond die uit de gangen komt die hij graaft, gooit hij op een hoop naar buiten. Er zijn nu een aantal dieren genoemd die we gaan zoeken. Maar weet jij dat er verteld wordt dat er ook vossen leven?? Spannend! Maar ook een beetje eng! Daarom blijven we met de hele club bij elkaar, en maken er een gezellige, spannende en interessante excursie van! Tot ziens op zaterdag 2 september, om 10.00 uur! Carolien Abrahamse. dat geldt ook voor de mol, die ondanks zijn ondergrondse levens wijze zijn aanwezigheid altijd verraadt door molshopen en mollenritten. Er wordt beweerd dat op de Slikken van de Heen ook vossen leven, maar het bewijs daarvoor ontbreekt. En toch moet een eventueel aan wezige vos zijn sporen achterlaten. Er is kortom volop reden om een speurtocht naar zoogdieren te onder nemen op de Slikken van de Heen. We houden die op zaterdag 2 septem ber om 10.00 uur. Donateurs en hun huisgenoten kunnen gratis deelnemen, maar in verband met de voorberei dingen graag wel even van tevoren aanmelden via ons kantoor op tel. 0113-569110, of schriftelijk via Post bus 25, 4450 AA Heinkenszand. Dhr. M. lacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. vertrekpunt excursie

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 17