BOEKBESPREKING: NEDERLANDSE OECOLOGISCHE FLORA DOOR ALEX WIELAND Nederlandse oecologische flora is niet zomaar een flora. Een flora bevat een overzicht van alle plan ten die in het gebied waar de flora over gaat voorkomen. De oecologische flora behandelt daarnaast echter een scala van nadere facetten die met de behandelde plant te maken hebben, zoals bodem, waterhuishouding en de relatie met andere flora en fauna. Geïnspireerd door deze prachtige flora wil ik in deze bespreking kort enkele opvallende wetenswaardig heden uit de flora van een tweetal in Zeeland voorkomende soorten behandelen. Lamsoor De lamsoor, ook wel de Zeeuwse heide genoemd, heeft haar versprei dingsgebied ten zuiden van de Oost zee en Noord-Engeland. In Nederland komt de soort voor in het Wadden gebied en in de Delta, meestal buiten dijks. Opvallend is dat de lamsoor aan de Westerschelde zijn 'zoutonder- grens' bereikt bij Bath, zuidoostwaarts wordt het zoute water te veel door zoet Scheldewater verdund. De planten groeien op de lagere delen van de schorren. Per maand komen de planten minstens enkele dagen achtereen bij vloed geheel of gedeel telijk onder water. De planten groeien op klei of slibrijk zand, niet op puur zand. Kieming vindt plaats in het voorjaar, in regenrijke perioden om streeks dood tij, als het zoutgehalte van de grond relatief laag is. Na haar vestiging vermeerdert de plant zich in hoofdzaak vegetatief. Intensieve betreding door een hoge begrazings- dichtheid is funest voor de plant. De planten zijn echter niet zo in trek bij het vee, want ze worden alleen in het voorjaar door schapen gegeten. Ook voor mensen is het niet raadzaam ze op te eten. De beroemde lamsoren die in Zeeland gegeten worden, dra gen officieel de naam zeeaster. Diverse andere organismen zijn voor hun voedsel wel afhankelijk van lams oren. Zo zijn er enkele motvlindertjes waarvan de rupsen leven van de zaden of de bladeren. Een heel fraai snuitkevertje dat op lamsoor leeft, is r plant wordt als eerste een duide- :e beschrijving van de plant gegeven worden verschillen tussen aan- rwante soorten behandeld. Daarna >rdt aangegeven wat het versprei- igsgebied in de wereld en in ons id is en welke terreintypen de plant rkiest. Verder worden de planten- orten genoemd die in haar gezel- hap voorkomen. Als een plant een ofdrol speelt in één of meer levens- meenschappen, wat vooral het val is met bomen en struiken, >rdt hiervan een korte karakteristiek geven. Als er dieren, planten en limmels zijn, die een belangrijke /loed op de plant uitoefenen, wor- n ze eveneens kort beschreven. Het bruik dat de mens van de plant lakt en eventueel de geschiktheid or kweken in tuinen zijn er aan agevoegd. Het werk is geïllustreerd ;t schitterende kleurenaquarellen die planten in groot formaat weer geven. De kleurenfoto's laten de igeving van de plant zien. Zo is de aderlandse oecologische flora' aer dan een belangrijk gebruiksboek or iedereen die zich voor de plant haar omgeving interesseert. Het is /ens een plaatwerk dat de grote «dom toont die ons land nog aan Ide planten bezit. bestond tot 1985 nog geen boek de gehele oecologie rondom de ra behandelde. In 1985 kwam het rste deel in deze serie uit en in 94 het vijfde en laatste deel. De eken kwamen deel voor deel op markt en waren zeer snel uit- rkocht. Ik was dan ook erg blij dat uc complete flora in samenwerkings verband tussen het IVN, de KNNV Uitgeverij en de VARA opnieuw is uit- Zulte of zeeaster In Zeeland "lamsoren" gegeven. De nieuwe herdruk is exact geheten en eetbaar, (ill. uit besproken boek) hetzelfde als de eerste druk.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 18