de paarsachtig metaalglanzende Apion limonii. Deze verschijnt in de bloei tijd van de plant en valt tussen de bloemen weinig op. Bij goed zoeken werd hij op tal van plaatsen ontdekt; hij is beperkt tot minder frequent overstroomde delen van het schor. De larve leeft in de wortelhals. Er zijn ook diverse bloemwantsen en bloed- luizen die op de lamsoor leven. Vermeldenswaardig is een meeldauw- schimmel die de vitaliteit van de planten kan beïnvloeden. Deze schimmel treedt alleen op minder fre quent overspoelde plaatsen op. Mogelijk is dit één van de factoren die het optreden van lamsoor op de hogere delen van het schor begrenzen. Behalve door droogte blijkt lamsoor ook zeer gevoelig voor waterveront reiniging. Duindoorn De duindoorn is een middelhoge doornstruik die veel voorkomt in de Zeeuwse duinen. De oranje besjes zijn friszuur en rijk aan vitaminen. Van de besjes kan marmelade, limonade of een andere drank worden gemaakt. De mogelijkheden om deze weerbarstige doornstruik voor de fruit teelt te 'temmen' zijn in onderzoek, met name in Oost-Europa. In de dui nen vestigt duindoorn zich op plaat sen waar de verstuiving afneemt, als opvolger van helm. De struiken kun nen tegen tijdelijk onder- of over- stuiven van zand. Talrijke organismen leven op en om duindoorn. Veel vogels consumeren de bessen die in het najaar aan de struiken hangen. Ook voor muizen zijn de bessen een welkome aanvulling op de menulijst. De dichte, stekelige struiken zijn ideale broedplaatsen voor zangvogels. Naarmate de bodem kalkarmer wordt, neemt de gevoelig heid van de struiken voor insecten plagen toe. Eén van de soorten die tot het afsterven van de struiken kan bijdragen is de basterdsatijnvlinder. Deze kan op allerlei loofbomen en struiken voorkomen, maar toont een sterke voorkeur voor de duindoorn. De rupsen spinnen enige bladeren aaneen tot een overwinteringsnest. Ze dragen brandharen, die bij veel mensen een allergische reactie tewe kunnen brengen: afblijven dus! Vij soorten geleedpotigen zijn specifie aan duindoorn gebonden. Vier daa van leven op de bladeren, de larve van de duindoornboorvlieg leeft va de vruchten. De larve laat zich in c nazomer voordat de trekvogels korr uit de vrucht vallen en verpopt in i grond. Onder de talrijke schimmel soorten die op duindoorn voorkomt is er maar één gemakkelijk waarnee bare: de duindoornvuurzwam. Deze vrij kleine gaatjeszwam groeit op oudere stammetjes en is een typisc wondparasiet. De Nederlandse Oecologische Flora voor ervaren en beginnende natuui liefhebbers van grote waarde omdc met de uitgebreide achtergrond informatie van ieder plantensoort belangrijke relaties gelegd kunnen worden tussen het wel of niet vooi komen van bepaalde soorten. En omdat je met de achtergrond informatie nog meer kan genieten van de natuur. Dhr. A.P. Wieland is projectmede werker bij Het Zeeuwse Landschap Auteur: drs. E.J. Weeda Illustraties: R. Westra; Ch. Westra en T. Westra Pagina's: totaal meer dan 1600 Formaat: 24 x 28,5 cm Uitvoering: full colour; gebonden met stofomslag, 5 delen en het register in 1 box Prijs: f 345,- ISBN: 90 5011 129 7 (voor de complete set) Lamsoor, Zeeuwen zeggen "schorreblomme" of "schaepe-oare". Niet eetbaar, (ill. uit besproken

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 19