m t LANDSCHAP Planologische ontwikkelingen in de Willem-Annapolder Vorige jaar werd door de gemeente Kapelle een concept-bestemmings plan voor de Willem-Annapolder ter visie gelegd. De Willem-Annapolder is een gaaf en open poldergebied dat ten zuiden wordt begrensd door de Westerschelde, en ten westen door de Zak van Zuid-Beveland. Ter hoogte van deze polder liggen in de Wester scheid e uitgestrekte intergetijde- gebieden: de Biezelingsche Ham, de Kapellebank, en op wat grotere afstand de Platen van Ossenisse. Getijdentrek van steltlopers vindt hier dagelijks plaats. Kortom, de Willem-Annapolder is een stukje karakeristiek Zeeland optima forma. Het concept-bestemmingsplan werd uitgebracht met de bedoeling om hier de ontwikkeling van een glastuin bouwgebied van 78 ha en de plaatsing van tien windmolens met een hoogte van 90 m mogelijk te maken. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft vorig jaar een bezwaarschrift tegen dit concept-bestemmingsplan ingediend, vanwege het verlies aan landschapswaarden en de risico's voor de vogelfuncties van deze omgeving. Een extra aanleiding voor de Stichting om bezwaar aan te tekenen vormde het feit dat de huidige en toekomstige planologische ontwikkelingen in het buitengebied van Zuidwest-Nederland gepaard gaan met een sterke afname van het open, karakteristieke land schapsbeeld en een gave horizon. Een weids, onverstoord landschap wordt steeds zeldzamer in ons dicht bevolkte land. Vandaar dat de Stichting vindt dat voor het plaatsings beleid voor glastuinbouw en wind molens in Zeeland uitgegaan dient te worden van clustering, in plaats van overal verspreide kleinschalige ontwik kelingen, en aansluiting bij groot schalige industriële zones, in het bij zonder het Sloegebied en de Kanaalzone. Een belangrijk milieu aspect hierbij is dat glastuinbouw straks direct gebruik kan maken van restwarmte en koolstofdioxide van de industrie. Wat betreft glastuinbouw zit ook het provinciaal beleid groten deels op deze lijn, zoals is aangegeven in de rapport 'Richtlijnen Milieu-effect- rapportage Glastuinbouw Zeeland'. Tijdens de bezwaarprocedure bleek echter dat de gemeente graag de in haar Willem-Annapolder geplande ontwikkelingen wilde behouden. Weliswaar wordt in het huidige lan delijke en provinciale beleid voor de ontwikkeling van glastuinbouw uitge gaan van het concentratie-beginsel, maar er bestaat een oude toezegging aan de gemeente Kapelle, vastgelegd in het huidige Streekplan Zeeland, dat er glastuinbouw in deze geïso leerd liggende polder mag komen. Bovendien liet de gemeente in december j.l. door een Wagenings instituut een vogelstudie uitvoeren Het Zwin, één van de weinige natuurlijke slufters in Nederland. (Chiel Jacobusse) naar de te verwachte effecten van de hier te plaatsen windmolens, waaruit bleek dat de gevolgen voor de vogel functies waarschijnlijk gering zullen zijn. De Stichting heeft daarom geconclu deerd dat de geplande ontwikkelingen in de Willem-Annapolder in feite niet meer tegen te houden zijn, en heeft vervolgens haar bezwaarprocedure beëindigd. Dit ondanks dat Het Zeeuwse Landschap bij het hiervoor vermelde standpunt blijft, en vindt dat voor de gevoelige vogel- 'hot spots' langs de Deltawateren de vogels het voordeel van de twijfel dienen te krij gen, gezien het feit dat er alter natieve, minder kwetsbare locaties voor windmolens zijn. G.J. Buth. Spuien om de verzanding van het Zwin tegen te gaan? Het Zwin op de grens van Nederland en België is een sluftergebied: de achter de duinen gelegen schorvlakte wordt regelmatig overspoeld door de Noordzee. Slufters zijn zeldzaam en hebben bijzondere natuur- en land schapswaarden. Het Zwin is een res tant van de grotendeels ingepolderde toegangsgeul naar Brugge. Als gevolg van natuurlijke aanzanding tenderen slufters meestal naar het uiteindelijke verlies van het karakte ristieke intergetijdegebied, zoals ook voor het Zwin het geval is. De Zwingeul heeft de neiging zichzelf op te vullen, waardoor de schorvlakte zal veranderen in een droge duin vlakte. Tot nu toe is echter het beleid en beheer voor zowel het Belgische als Nederlandse deel van het Zwin gericht op het behoud van het getijdenkarakter van dit gebied. Al jaren probeert een Internationale Zwin Commissie een oplossing uit te werken voor de verzandingsproble- matiek van het Zwin. Deze bestuurlijke commissie heeft daarvoor een Tech nische Werkgroep ingesteld, waarvan ook Het Zeeuwse Landschap, beheer der van het Nederlandse Zwin, deel uitmaakt. Deze werkgroep heeft ver-

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 20