schillende studies naar het verzan dingsprobleem uitgevoerd. Vorig jaar is een haalbaarheidsonderzoek afge rond naar de effecten van de plaat sing van een afwateringsgemaal bij het Zwin, ter vervanging van het hui dige gemaal bij Cadzand-Bad. Via het nieuwe gemaal zou een groot deel van de polders van West-Zeeuws- Vlaanderen, in totaal 13.825 ha, en in tweede instantie ook het aangrenzende Belgische poldergebied, 5.100 ha, via de Zwingeul kunnen afwateren naar de Noordzee. De stroom polderwater zou zo een tegenwicht kunnen bieden tegen de aanvoer van zand uit zee. Echter, normale lozing via zo'n Zwin gemaal blijkt niet krachtig genoeg te zijn om inkomend zand weer uit het gebied te spoelen. Daarvoor zijn veel hogere stroomsnelheden nodig, die opgewekt kunnen worden door het gemaal een buiten het Zwin aan te leggen spuikom te laten volpompen, welke op gezette tijden via de Zwin geul geledigd wordt. Het binnendijkse reservoir zal een minimale oppervlakte van 10 ha moeten hebben en de dijk rond het bassin wordt even hoog als de huidige zeedijk bij het Zwin. De landschappelijke effecten van een spuikom zullen ingrijpend zijn. Daarnaast voorspelt de studie dat de optie 'spuien via de Zwin-geul' slechts een gedeelte van het verzandings probleem zal oplossen: afhankelijk van het toe te passen spuiregiem treedt een reductie van 20 - 70 van de huidige sedimentatie op. Dit betekent dat ook in de toekomst, net als nu reeds het geval is, de Zwingeul om de twee tot drie jaar uitgegraven moet worden, hetgeen wekenlang gepaard gaat met ingrij pende rustverstoring. Vooralsnog is Het Zeeuwse Landschap er dan ook niet van overtuigd dat de gemaal- spuikom optie grote winst voor de natuur van het Zwin zal opleveren. G.J. Buth. Kijk, daar gaat ze! 'Kijk, daar gaat ze', zeiden we tegen elkaar op 1 maart j.l., want het was Kijk, daar is ze met haar nieuwe fiets. Kristie Huyskens samen met haar broer Robin en vader en moeder Huyskens. Geheel links de directeur van de Stichting, M.A. Hemminga (archief Zeeuws Landschap). feest voor Kristie Huyskens uit Lewedorp die dag. Zij is de winnaar geworden van de prijsvraag van de Week van het Land schap met als thema 'Klein Gespuis'. Uit handen van de directeur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap, heeft ze een prachtige fiets gekregen en een heerlijke middag op het Land goed 'Landlust' in Heinkenszand, samen met papa en mama en broertje Robin. Na een glaasje prik, want koffie lust Kristie niet, hebben we op het land goed nog naar klein gespuis gezocht. Kristie en Robin zijn er dol op. Of het nu lieveheersbeestjes zijn, oor wurmen of pissebedden. Maakt niet uit wat. Vooral als je het kunt bestu deren in een potje met een vergroot glas erboven en wat loof en takjes erin. Kan het gespuis zich mooi ver stoppen en een beetje veilig voelen. We vonden pissebedden, oorwurmen en zelfs baby regenwormen. Maar ook elfenbankjes en we hoorden de 'Gekke vent, gekke vent'-fluit van de koolmees. Ook de lijster liet zich horen en in de vijver dreef een wilde eend. Toen het eind van het feest in zicht kwam, hebben we alle gespuis weer bevrijd. Kom je nog eens langs op 'Landlust' om je mooie fiets te showen, Kristie? B. Sandijck. Dhr. Henk Hannewijk 50 jaar Op 15 april 2000 werd Henk Hannewijk 50 jaar. Hij gaf een familiefeest/reunie en vroeg geen cadeaus voor zichzelf maar liet een collectebus ten behoeve van de Stichting rondgaan. Wij vonden het een fantastisch initiatief en het inzamelbedrag is f 281,= geworden. Leuk je ontmoet te hebben Henk, en nogmaals veel dank. Donatie entree geld Tuinmarkt Koewacht Op 6 mei jl stond ik tussen de tuin- liefhebbers te Koewacht. Gill Kamps hield haar achtste amateurstuinmarkt met groot succes. Het was een heer lijke warme dag en er kwamen iets meer dan 400 bezoekers! Het entree geld bedroeg f 1,= per bezoeker en is aan de Stichting geschonken. Hartelijk dank Gill, en graag tot vol gend jaar. B. Sandijck.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 21