VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER w DOOR JAN KARKDIJK Een aantal jaren geleden schreef landschapsfotograaf Toon Fey dat het Nederlandse landschap weliswaar geen eeuwig zingende bossen en woeste hoogten heeft, maar desondanks heel boeiend is. Het Nederlandse landschap beschreef hij als een bij uitstek democratisch landschap. Een landschap dat in de loop der eeuwen onder invloed van verschillende maatschappelijke belangen zijn aanzien heeft gekregen. Een democratisch landschap. Best een goede typering. Het landschap is immers van ons allemaal? Samen geven we vorm aan Nederland. Klinkt ook alsof er brede con sensus bestaat over de inrichting van Nederland. Alsof we uiteindelijk allemaal wel aan onze trekken komen. Maar dat laatste is zeker niet het geval. Sommige belangen en belangengroepen hebben in de loop der jaren veel nadrukkelijker hun stempel op het landschap weten te drukken dan andere. Sinds de Tweede Wereld oorlog zijn dat bepaald niet de belangen van natuur en landschap geweest. Nog altijd is daarom keiharde veilig stelling van landschappelijke kernkwaliteiten en ken merkende gebieden nodig. Overal in Nederland, maar ook in Zeeland. De discussie over windmolens in Zeeland is een actueel voorbeeld van de belangenstrijd bij de inrichting van het landschap. Niemand zal het belang van meer duurzame energieopwekking bestrijden. Dat dient zelfs het mon diale belang. Windenergie is een manier om duurzaam energie op te wekken. Maar windmolens zijn op veel plekken in Zeeland uitermate ontsierend en verstorend. Een schone horizon en het gevoel van ruimte zijn in Nederland zeer schaars geworden. Zeeland is wat dat betreft een gunstige uitzondering. Het behoud van die landschappelijke kwaliteiten dient niet maar het belang van een bepaald groepje mensen, maar vindt een breed draagvlak onder de Zeeuwse bevolking. In dit nummer van Zeeuws Landschap spreekt de Stichting bij monde van Marten Hemminga zich uit over dit belangenconflict bij de toekomstige inrichting van Zeeland. Ook in de rubriek "Landschap in 't kort" is over dat belangenconfict wat te lezen. Gert-Jan Buth beschrijft daar de planologische ontwikkelingen rondom de inrichting van de Willem-Annapolder in de gemeente Kapelle. Een praktijkvoorbeeld van conflicterende belangen in het landschap, waaruit blijkt dat de strijd voor behoud van weidse, open polders moeilijk is en nodig blijft. De stichting wil deze strijd blijven voeren. Via de democratische weg natuurlijk, met een open oog voor alle belanghebbenden in het landschap. Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van "Zeeuws Landschap". Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Gedeputeerde Gert de Kok onderstreept het belang van behoud én ontwikkeling in het Zeeuwse landschap, in plaats van een strijd tussen conservatieven en progressieven. Plooivteugelwespen in Zeeland 4 Chiel jacobusse biedt u via dit blad een beschrij ving en zoekkaart aan van plooivleugelwespen in onze provincie. Eropuit maar! De Westeindse Weel: weel of kreek? 6 De Westeindse weel, een weel als iedere weel? Ad Beenhakker ontrafelt de geschiedenis van deze bijzondere weel in de zak van Zuid-Beveland. Broedvogels van Retranchement "Kuuuup...kieuw!...kwik-me-dit, kwik-me-dit..." Fred Schenk gewapend met cassetterecorder op broedvogelinventarisatie in en rondom Retranchement. Windenergie: schoon maar toch vervuilend 12 Marten Hemminga verwoordt het standpunt van Het Zeeuwse Landschap over windmolens in Zeeland. CT Tuur 14 Wel eens gehoord van een dagpauwoog of een ligusterpijlstaart? Vast wel. Dit keer gaan we aan de slag met vlinders! En misschien vind je je inge zonden brief of tekening wel terug in Koert z'n envelop... Snel kijken! o/> txcmU 16 Met Chiel Jacobusse op zoek naar reeën en noordse woelmuizen op de Slikken van de Heen. Boekbespreking Nederlandse oecologische flora door Alex Wieland. Landschap V t Agenda Voorpagina: urntjeswesp (Adri Karman) 18 20 22

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 2