PLOOIVLEUGELWESPEN IN ZEELAND DOOR CHIEL JACOBUSSE Ierland leven meer dan zesduizend verschillende soorten wespen. Ruim de helft daarvan zijn sluip wespen, en die kunnen er met hun soms grote formaat en lange legboor heel vervaarlijk uitzien. Maar het zijn voor mensen volkomen ongevaarlijke wezens, die vaak zelfs niet eens als wesp herkend worden. Dan zijn er minuscule wespjes als allerlei galwespen, bronswespen, vlagwespen en wat dies meer zij. In Nederland is er hooguit een handvol specialisten die zich verdiepen in dat soort dieren. Bekender zijn de graafwespen, die kleine gaatjes in muren, in rotte bomen of in het zand bewonen. Maar de wespen die vooral bekend -of beter gezegd berucht- zijn bij het grote publiek, zijn de plooivleugelwespen. Plooivleugelwespen hebben hun naam te danken aan het feit dat ze in rust de vleugels overlangs dubbel gevouwen houden. De meest voor komende soort is de gewone wesp (perebie-e) in dialect. Het is de engerd die terrasjes onveilig maakt en zich in halfvolle blikjes frisdrank nestelt. Nauw verwant, in het veld niet te onderscheiden en ongeveer even algemeen is de Duitse wesp. Het zijn sociaal, in volken levende wespensoorten, die bijzonder sterk gif bij zich dragen om hun prooien te verlammen, maar dat in voor komende gevallen ook gebruiken om hun -al of niet menselijke- belagers, af te schrikken. De familie staat dankzij de sterke voorkeur voor zoetigheid ook bekend als "limonade- Hoornaar Gewone wesp Duitse wesp Rode wesp Saksische wesp Middelste wesp 7. Behangers wesp 8. Ancistrocerus pariëtum 9. Ancistrocerus trifasciatus 10. Ancistrocerus gazella 11. Symmorphus mutitensis 12. Urntjeswesp (tekeningen Adri Karman) wespen". Om ze uit elkaar te houden is onder meer de gezichtstekening van belang. De gewone wesp heeft op het gele vlakje tussen de onderste helft van de ogen (de dypeus) een zwarte ankervormige middenstreep; de Duitse wesp heeft daar drie zwar te stipjes, of zelfs helemaal geen zwarte tekening. Het nest van de Duitse en de gewone wesp ligt meestal ondergronds of laag in een holle boom. Het lijkt te bestaan uit papieren bouwmateriaal, vandaar dat de sociale plooivleugel wespen ook wel papierwespen genoemd worden. Ze maken het bouwmateriaal door het kauwen van hout en kruidachtige planten. Op stille zomerochtenden is het kauwen van de wespen tot op enkele meters hoorbaar. Wie het nest verstoort, bijvoorbeeld door argeloos op de nestopening te trappen, wordt massaal door de wespen aangevallen. Wie overgevoe lig is voor het gif kan bewusteloos raken of zelfs overlijden na enkele steken. Maar ook voor slachtoffers die minder gevoelig zijn, is een wes- pensteek geen pretje. Helemaal geldt dat bij een steek van de hoorn aar, onze grootste plooivleugelwesp. Het is een vrij zeldzame verschijning, maar toch worden de laatste jaren jaarlijks verschillende nesten van de hoornaar in Zeeland ontdekt. Een goede tweede wat grootte betreft is de Middelste wesp, die alleen in Schouwen en Zeeuws Vlaanderen de laatste jaren diverse malen gevangen is. De rode wesp en de Saksische

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 4