4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 wesp zijn wat meer verbreid, maar zeker niet algemeen. Andere sociale wespen, die niet in Zeeland, maar wel vlak erbuiten, namelijk op het eiland de Hompelvoet in de Greve- lingen zijn aangetroffen, zijn de bos- wesp en de Noorse wesp. Aan de hand van gegevens van vier verzamelaars is een overzicht samen gesteld van de plooivleugelwespen die de laatste tien jaar in Zeeland gesignaleerd zijn. Behalve om sociale wespen gaat het dan ook om allerlei soorten solitaire wespen als muur wespen, en de behangerswesp. Deze soorten nestelen afzonderlijk in holle plantenstengels, of bijvoorbeeld onder dakpannen of onder een gemetselde vensterbank. Urntjeswespen (Ancistro- cerus) metselen lemen urntjes, die ze gewoon aan de buitenkant van een plant bevestigen. De behangers wesp bekleedt (net als allerlei behan gersbijen) een holle plantenstengel aan de binnenkant met stukjes blad. De gegevens voor de tabel zijn afkomstig van Kees de Kraker (Kop van Schouwen; Hompelvoet), Ron Brouwer (St Philipsland), Lucien Calle (Zeeuws Vlaanderen) en Chiel jacobusse (diverse delen van de provincie). De literatuurgegevens over na 1990 niet meer aangetroffen soorten komen uit de Plooivleugel- wespentabel van de Nederlandse leugdbond voor Natuurstudie. Dat wespen alom gevreesd zijn blijkt ook uit de vele wespenimitaties die in de insectenwereld voorkomen. Tal van insecten uit de meest uiteenlo pende families, zijn tegen allerlei vij anden beschermd door hun gelijkenis met een wesp. Om er een paar te noemen: hoornaarvlinder, wesp vlinder, wespenboktor en verschil lende zweefvliegen. Soms zijn de wespenimitaties zo overtuigend dat ook een ervaren insectenkenner er in vliegt. Wespen gedragen zich agressiever, naarmate het weer warmer is. Toch is er nogal wat voor nodig om een wesp tot steken te bewegen. Zo zie je in attractieparken dat de vuilnis bakken met colablikjes, halve ijsjes en allerlei andere wespenlekkernijen soms bezocht worden door tientallen exemplaren tegelijk. Maar de vuilnis man die bij het legen van de afval emmers geen al te schielijke bewe gingen maakt hoeft niks te vrezen. De wespen blijven even over zijn hand kruipen en kiezen dan het luchtruim op zoek naar een nieuwe voedselbron. En natuurlijk zijn de wespen ook ergens goed voor. Het zijn notoire insectenvangers die per dag tientallen vliegen of dazen of andere lastposten kunnen verorberen. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Overzicht van in Zeeland na 1990 aangetroffen plooivleugelwespen. Schouwen- Duiveland St.Philipsland/ Tholen Midden- Zeeland Zeeuws- Vlaanderen Hoornaar (Vespa crabro) Gewone wesp (Vespula vulgaris) Duitse wesp (Vespula germanica) Rode wesp (Vespula rufa) Middelste wesp (Dolichovespula media) Saksische wesp (Dolichovespula saxonica) Behangerswesp (Discoelius zonalis) voor 1950 Urntjeswesp (Eumenes papillarius) Symmorphus mutitensis Ancistrocerus trifasciatus Ancistrocerus gazella Ancistrocerus pariëtum Ancistrocerus ichnomeunoides Overzicht van in Zeeland aangetroffen plooivleugelwespen die na 1990 niet meer gevangen zijn (bron: Plooivleugelwespentabel NJN) Odynerus reniformis voor 1950 Ptrerocheilus phaleratus voor 1950 Ancistrocerus 1950-1990 1950-1990 Ancistrocerus scoticus 1950-1990 1950-1990 1950-1990 Symmorphus crassicornis voor 1950

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 5