IK HOU VAN MIJN ZEEUWSE LANDSCHAP COLOFON DOOR GERT DE KOK Landschap als zelfstandig thema is weer helemaal terug van weggeweest. De laatste tien jaar lag het accent duidelijk op het natuurbeleid en dan met name op de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan. Natuur en landschap werden vaak in één adem genoemd, als waren het identieke zaken. Maar dat is natuurlijk lang niet altijd het geval. Nieuwe ontwikkelingen, zoals glastuin bouw, hoogbouw en vooral windmolens, worden door menigeen gezien als een serieuze aantasting van het vertrouwde Zeeuwse landschap. Dit leidt vaak tot emotionele reacties, verwarring binnen de natuur- en milieubeweging ("land schap versus schone energie") en soms tot conservatisme met een weinig realistische blik op wat er in de maatschappij gebeurt. Het wordt dan ook hoog tijd om ook bestuurlijk weer eens vast te stellen hoe wij met ons Zeeuwse landschap willen omgaan. Het formuleren van een derge lijk beleid is nog niet zo simpel: praten over landschap eindigt dikwijls al snel in een grote spraakverwarring. De één heeft het over bomen op de dijk, nummer twee denkt aan zijn geliefde camping en een derde ziet visionaire hoogbouw voor zich. Dat verklaart vermoedelijk ook, dat het landschappelijke debat steeds weer oplaait en landschapsbeleid weer in de aandacht komt. Zo ook in Zeeland, waar bij de vrees voor nivellering van het authentieke Zeeuwse landschap én de roep om een nieuwe Zeeuwse beeld kwaliteit beide een rol spelen. En daarmee zijn ook precies de twee kanten van het landschapsbeleid: behoud en ontwikkeling. Landschapsbehoud is geboden in gebie den waar nog veel authentieks bewaard is gebleven: open poelgebieden, gave oudlandreservaten, inlagen en karrevel- den en kleinschalige dijkenlandschappen. Het beleid voorziet al in een zekere mate van bescherming. Desondanks blijkt bij de belangenafweging het landschappelijk belang vaak het onderspit te delven. Het is dan ook puur vanuit de behoudstrate- gie gewenst om de wezenlijke land schappelijke kwaliteiten en gebieden van Zeeland zo concreet mogelijk te beschrij ven en consensus te bereiken over een keiharde formele bescherming ervan. Naast wettelijke bescherming is ook een breed scala aan actief beheer nodig: onderhoud en herstel van beplanting, restauratie van gebouwen, herstel van afgegraven binnendijken, formulering van de Zeeuwse Cultuurhistorisch Hoofd structuur (de CHS!), etc. Daarnaast is het opstellen van een totaalvisie voor de eigen beplantingen langs de provinciale wegen en waterlopen gewenst. Naast behoud van het nog gave is er behoefte aan ontwikkeling van geheel nieuwe landschappelijke kwaliteit: een herkenbaar nieuw Zeeuws gezicht. De wereld staat niet stil, er verschijnen steeds nieuwe zaken in het buitenge bied: windmolens, melkveehouderij, glas tuinbouw, zendmasten, etc. Het is zaak om te streven naar nieuwe functionele landschappen, die door hun schaal en vormgeving nu én in de toekomst ook weer als karakteristiek ervaren worden. De uiteindelijke landschappelijke kwaliteit is dan niet de toevallige resultante van alles wat er gebeurt, maar het resultaat van perma nente aandacht gedurende planning, ontwerp en uitvoering. In Zeeland betreft dit alle gebieden waar op grote schaal functiewijziging aan de orde is: de recreatielandschappen langs de kust, de stadsranden, de zeehaven gebieden, en wellicht aanzienlijke delen van de polder, waar de "Nieuwe Economische Dragers" het traditionele landbouwareaal geleidelijk aan een ander gezicht kunnen gaan geven. Het is dus behoud én ontwikkeling in plaats van een heilloos debat tussen "conservatief en progressief", "open luchtmuseum" versus "cultuurbarbaren" en soortgelijke etiketten, die deze en gene opgeplakt krijgen. Emotionele uitingen, die in ieder geval goed aan geven hoezeer iedereen zich betrokken voelt bij zijn eigen leefomgeving. Het Zeeuwse landschap is het dan ook waard om opnieuw in de schijnwerpers geplaatst te worden door het formuleren van een nieuw provinciaal landschaps beleid. Drs. G.L.C.M. De Kok is gedeputeerde bij de Provincie. In zijn portefeuille heeft hij natuur, landschap en landinrichting. Redactieadres WtTENSCHftf?^ Stichting "Het Zeeuwse LandscFfdp" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank: 46882 Redactie J. van den Boom - G.j.C. Buth - M.A. Hemminga - M. Jacobusse - M. van der Jagt - Karkdijk - A. van der Wees Eindredactie J. Karkdijk Coxstraat 3, 4421 DC Kapelle E-mail: jkarkdijk@zeelandnet.nl Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het einde van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes I NATIONALE I D®§T(g®in>i ILOTERIJI Birnhard Fonds Anjrr VSB STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toege zonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bij-zon der. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie met bronvermelding.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 3