c' er geschikte nestgelegenheid beschikbaar is. Kopse, inrottende zaagvlakken van oude stammen zijn erg aantrekkelijk. Bijvoorbeeld als uw haardhout in de tuin veel te lang heeft gelegen. Rietmatten in uw tuin zijn ook zulke perfecte broedplaatsen voor wespen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de pottenbakkerswesp. Slanke, circa 10 millimeter grote wespjes, die pre cies in holle rietstengels passen. Daar maken ze op rij broedcellen. De celletjes worden ieder op zich netjes afgesloten met een kleidekseltje, ech ter niet nadat de inhoud is voorzien van verlamde spinnetjes en een eitje. Harkwesp Niet alle wespen behoren tot die categorie van min of meer cultuurvol gers. De harkwesp Bembix rostrata bijvoorbeeld komt in Zeeland alleen in de duinen van Schouwen op één locatie voor. Ze kunnen tot 25 mm. groot worden. Hun kleur is opmerke lijk vanwege de groengele onderbro ken banden op het achterlijf. Voor het graafwerk in los zand is de wesp uitgerust met kammen aan de voor poten. De prooien zijn grote en kleine vliegen. Waarom er slechts één geï soleerde populatie in de duinen van Schouwen voorkomt, is niet duidelijk. Rupsendoder 1 vindplaats (6 hokken) 2 vindplaatsen (4 hokken) 3-4 vindplaatsen (5 hokken) 5-6 vindplaatsen (2 hokken) 7-9 vindplaatsen (1 hok) 0 10-12 vindplaatsen (1 hok) 16-19 vindplaatsen (1 hok) Het bijzondere aan Bembix rostrata is dat ze in kolonies nestelt. Dat heeft te maken met het feit, dat ze indrin gers samen veel beter op afstand kunnen houden. Bij harkwespen is er sprake van broed- zorg. Eerst worden de nesten gegraven en de eieren gelegd, daarna gaan ze op vliegenjacht voor hun larven. 0 bijenwolf (10 hokken) Gemiddeld zo'n zestig vliegen zijn er nodig voor een larve het hol als imago kan verlaten. Bembix heeft ge middeld vijf larven om voor te zorgen. Larvencrèches zijn natuurlijk kwets baar. Ik kan me voorstellen, dat Bembix niet zo op mensen gesteld is en er de voorkeur aan geeft het kroost eenzaam te laten opgroeien. Toch wel jammer! We zouden beslist behagen

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 10