J 0 grote rupsendoder (3 hokken) scheppen in deze eigenzinnige vliegenmeppers. Spieswesp De vindingrijkheid bij het verschalken en transporteren van prooien is groot. Zo is het van de spieswesp bekend dat ze har prooi, nadat die eenmaal verlamd is, gewoon op har angel meedraagt naar het nest. De spieswesp is een redelijk algemene verschijning in Zeeland en draagt nu eens geen gele, maar witte streepjes op het achterlijf. Rupsendoder Dat we de rupsendoder in uitsluitend zandige gebieden kunnen aantreffen beeldt het verspreidingskaartje goed uit. Het territorium van de wesp is niet zo groot. Slechts groot genoeg om nestplaatsen te kunnen maken en er voldoende prooidieren te kun nen verschalken. De afstand naar het nest kan niet zo groot zijn, want de prooidieren zijn rupsen, die veelal groter zijn dan de wesp zelf. In som mige gevallen moeten de rupsen dan ook naar het nest "gesleept" worden. De dode rups blijft in de nestholte nog wekenlang houdbaar en zorgt voor een goede toekomst voor de wespenlarve. De moeder kijkt na het leggen van haar ei niet meer naar haar broed om. Het enige wat ze 0 spieswesp (7 hokken) doet is de nestholte goed afdekken en onzichtbaar maken voor eventuele parasitaire indringers. Amerikaanse soortgenoten, hebben onderzoekers ontdekt, gebruiken daarbij werktui gen, kleine kiezeltjes in hun kaken, waarmee ze de nestingang aanplem pen. Naar het huidige weten het enige bekende werktuiggebruik bij insecten. Verspreiding Met de jongste onderzoeksgegevens is het mogelijk de verspreiding van verschillende soorten in Zeeland in beeld te brengen. Duidelijk is inmid dels dat gebieden met grote natuur lijke variatie de meeste graafwespen herbergen. Bij het beoordelen van de versprei ding van insecten algemeen en in Zeeland in het bijzonder is de voor zichtige conclusie, dat het met veel soorten beter gaat, gerechtvaardigd. Het zorgvuldiger en selectiever omgaan met herbiciden, insecticiden en een beter maaibeheer van water schappen en gemeenten hebben daaraan bijgedragen. De verspreidingskaartjes geven slechts een indicatie van de versprei ding van de graafwespen in Zeeland. Spieswesp tekeningen: Verspreiding pottenbakkerswesp 0 pottenbakkerswesp (5 hokken) Adri Karman Meer onderzoek is nodig om het beeld te voltooien. De onderzoeksgegevens zijn verza meld door Lucien Calle (Zeeuws- Vlaanderen), Kees de Kraker (Schouwen), Chiel Jacobusse en Ron Brouwer. Dhr. R. Brouwer is medewerker exter ne betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Pottenbakkerswesp

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 11