VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER DOOR CHIEL JACOBUSSE Ooit heeft Het Zeeuwse Landschap een enquête georganiseerd onder de achterban, onder meer om te informeren wat u als donateur belangrijk vindt. Daarbij kwam naar voren dat ons tijdschrift Zeeuws Landschap een belangrijk bindmiddel is tussen organisatie en achterban. We wisten het dus al, maar het kwam weer eens opnieuw aan het licht, toen dit jaar twee achter eenvolgende nummers van Zeeuws Landschap te laat verschenen. Het regende telefoontjes en de dames van het kantoor bleven maar herhalen dat het blad nu echt binnenzou verschijnen. Het is natuurlijk niet de goede manier, maar voor ons is het toch wel een hart onder de riem om te merken dat er naar ons blad wordt uitgezien. We zijn u als lezer ook wel wat uitleg verschuldigd over de vertraging. We besparen u allerlei ingewikkelde details, maar het heeft te maken met een nieuwe manier van verzenden, waarbij alle provinciale land schapsstichtingen samenwerken. Alle begin is moeilijk, en het heeft even tijd gekost om een procedure te ontwikkelen die, laten we dat hopen, van nu af vlekkeloos verloopt. U hebt vast ook gemerkt dat de laatste nummers van ons blad anders verpakt zijn dan voorheen. In plaats van in een papieren omslag ontvangt u Zeeuws Landschap in een heel dun plastic omhulsel. Dat lijkt milieuonvriendelijk, dus niet passend bij onze stichting. Maar ook hier bedriegt de schijn. Het biologisch afbreekbare plastic dat gebruikt wordt is niet alleen qua productie, maar ook na gebruik beter voor het milieu. Neem daarbij de voordelen dat het goedkoper is en lager van gewicht en er blijft geen enkele reden over om niet op sealing over te gaan. Tot slot nog even dit. We hebben net geconstateerd dat ons blad een belangrijk medium is in het contact tussen u en ons. Maar natuurlijk vinden we het ook bij zonder plezierig om u in de terreinen die met uw steun bewaard worden te mogen verwelkomen. De jaarlijkse Week van het Landschap is daarvoor de gelegenheid bij uitstek. Dit jaar wordt de Week van het Landschap gehouden in de sfeervolle entourage van het landgoed Ter Hooge bij Middelburg. In veel opzichten een uniek gebied, waar het thema van dit jaar "natuur dichtbij" op verschillende manieren gestalte krijgt. Mogen we ook u verwelkomen? Dhr. M. jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Voor Antoine Mes is het Zeeuwse landschap een voortdurende bron van inspiratie. Een column over de ingrediënten waarmee hij "zijn" Zeeuwse landschappen op het doek zet. Op 6CCWM Natuur dichtbij: Week van het Landschap 2000 4 "Natuur dichtbij" is het thema van de Week van het Landschap. Chiel Jacobusse beschrijft wat er in die week op het landgoed Ter Hooge allemaal te zien en te doen is. Schorplanten: zout- en waterbestendig 6 Slechts een selecte groep planten houdt het uit in de extreme milieus van de Zeeuwse schorren. Marten Hemminga belicht de aanpassingen van deze planten om er te kunnen overleven. Zeeland een graafwespenprovincie? 9 Graafwespen zijn niet alleen gravers, maar ook geduchte rovers. In Zeeland zijn ze goed vertegen woordigd. Ron Brouwer over de verspreiding van graafwespen in Zeeland. Boekbespreking 13 ïi nn jj| V .'Jr V J Tuur 14 Aan de slag dit keer met die kleine, kriebelige beestjes die we insecten noemen. Koert heeft een paar fraaie tekeningen gekregen in z'n postbus. Sla snel bladzijde 14 op! Hulp voor de dwergsterns Wie het broedsucces van dwergsterns wil vergroten, moet zorgen dat hun legsels regel matig kunnen overstromen. René Beijersbergen legt het uit. 16 Overzomerende ganzen: succes en probleem 18 Het aantal overzomerende ganzen neemt sneller toe dan de oppervlakte natuurgebied in Zeeland. Gert-Jan Buth over een ganzenbeheersplan dat noodzakelijk werd om goed nabuurschap te kunnen bieden. Landschap -U» 't 20 Agenda 22 Omslagfoto: "Natuur dichtbij": scherpe schelpzwam (Hannie joziasse)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 2