Oog voor detail Want dat is een tweede manier waarop het thema "natuur dichtbij" invulling krijgt: aandacht voor de kleine details, die je normaal gesproken over het hoofd ziet. De vele eikenbomen zijn daarbij een dankbaar onderwerp. Er zijn vergroeiingen te vinden van allerlei soort, variërend van kleine kleurige "stuitertjes" aan de onder kant van de bladeren, tot prachtig dragen hun nog onrijpe vruchten, en struiken als meidoorn, vlier en honds roos zijn zwaar van bessen en bot tels. Een rijke voedselbron voor de trekvogels die in deze tijd van het jaar allemaal passeren. Natuurlijk is er op Ter Hooge nog veel meer te zien en te beleven. Het kas teel met zijn rijke historie, het in Engelse landschapsstijl aangelegde parkbos met zijn kronkelpaadjes, waterpartijen en hoogteverschillen; kortom, teveel om op te noemen. Dhr. M. lacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. EXCURSIEPROGRAMMA Van 16 t/m 24 september iedere dag om 10.30 en 19.00 uur. Duur van de tocht ca. 1,5 uur. Wie liever individueel het gebied verkent, kan in de Week van het Landschap een wandelroute volgen. De routebeschrijving kan worden afgehaald in de tent bij het koetshuis van Ter Hooge. Daar is ook een expositie ingericht over het thema "natuur dicht bij". In de Week van het Landschap kunt u er dage lijks terecht tussen 10.00 en 14.30 uur. In de tent is ook een "natuurspreekuur". LI kunt er terecht met alle vragen over de natuur dichtbij. Tijdstip: woensdag 20 en zaterdag 23 september om 14.00 uur. Alle activiteiten in de Week van het Landschap zijn gratis. gevormde ananasgallen aan de top van de takken. En natuurlijk zijn ook de bekende galappels niet zeldzaam. Paddestoelen zijn er waarschijnlijk volop, maar dan moet het weer wel een beetje meewerken. De uiterst giftige groene knolamaniet en de eet bare weidechampignon groeien op Ter Hooge broederlijk naast elkaar. De als bomenmoordenaar bekende honingzwam is evengoed te vinden als de onschuldige bloedsteelmycena. Alles bij elkaar zijn er van Ter Hooge enkele honderden verschillende pad destoelen bekend en er zijn zeker nog nieuwe vondsten mogelijk. Bosplanten bloeien in het algemeen niet meer in de nazomer. Vaak zijn ze al compleet vergaan omdat er na half mei maar weinig zonlicht meer door dringt op de bosbodem. Maar bomen en struiken zijn nog in volle glorie. Eiken, essen, beuken en kastanjes Taxusbessen (archief Zeeuws Landschap) KINDEREXCURSIE Met de auto of de fiets rijd je de natuur in, naar het bos, het strand, een meer... Maar, natuur is overal! Kijk maar eens wat er tussen of langs de stoeptegels groeit. En hoeveel kleine diertjes er in de tuin rondkriebelen! En hoeveel vliegen, vlinders en bijen er overal rondvliegen! Om de natuur te zien hoef je dus niet ver te rijden. Stichting Het Zeeuwse Landschap beschermt veel natuurgebieden, en zorgt ervoor dat de natuur zich goed kan ontwikkelen. Dat doet ze voor kleine stukjes natuur, maar ook voor grote. Eén van die natuurgebieden is vrij groot en ligt toch vlak bij een grote stad. Het is het landgoed Ter Hooge. Je loopt daar in een parkachtig bos, met een grote vijver en gras velden. In het midden staat een landhuis. Vroeger was dat een kasteel. De mensen die daar woonden, waren heel rijk. Ze legden een grote tuin aan, waar ze tijdens een wandeling konden genieten van alles wat groeit en bloeit. Dat gaan wij ook doen! Een paar leuke din gen die we zullen tegenkomen zijn bijvoorbeeld paddestoelen in allerlei vormen en kleuren, de grote nesten van de reigers en de vele verschillende soorten bomen. Ga je mee, op excursie? )e bent welkom op Ter Hooge, zaterdag 23 september om 10.30 uur. Tot dan! Carolien Abrahamse

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 5