SCHORPLANTEN: ZOUT- EN WATERBESTENDIG 1 Mis sm': sTMtesi Jh m DOOR MARTEN HEMMINGA i/ie over een Zeeuws schor als het verdronken land van Saeftinghe kijkt, ziet één groot weelderig plantendek. Toch is er maar een selecte groep planten die het in deze natte, zilte omgeving kan uithouden. Het voor planten extreme milieu vraagt forse aanpassingen om te kunnen overleven. Saeftinghe: Het prototype van het Zeeuwse land- weelderig schap is het getijdenlandschap met plantendek platen, slikken en schorren. Ondanks (Edward Neve) alle inpolderingen van de afgelopen eeuwen zijn voorbeelden van die oorspronkelijke natuurgebieden nog steeds overal in de provincie te vin den. De duizenden hectares van het Verdronken Land van Saeftinghe, in het oostelijk deel van de Westerschelde, is zo'n gebied, dat in zijn uitgestrektheid een indrukwek kend beeld geeft van het Zeeuwse landschap zoals dat in voorbije tijden er op veel plaatsen uit moet hebben gezien. Wij kunnen ons nu nauwelijks voorstellen hoe moeilijk het moet zijn geweest voor de weinige mensen om te overleven in dat zoute en natte Zeeuwse oerland, vóór het begin van de systematische inpolderingen in de 12e en 13e eeuw. De planten lijken daar een stuk min der moeite mee te hebben: kijkend wijl ze wortelen in sedimenten waar het bodemwater een hoog zout gehalte heeft. Op schorren zoals Het Verdronken Land van Saeftinge is dat zoutgehalte nog gematigd, door de verdunning van het getijdewater met zoet rivierwater. Op schorren die dichter bij de zee liggen is het bodemwater zouter; af en toe zelfs zouter dan zeewater. Voor de meeste planten is veel zout in het bodemwater een onoverkomelijk probleem. Voor een deel wordt dat veroorzaakt doordat van die zouten een wateraanzuigende werking uit gaat: het is een heel probleem voor planten om tegen die zuigende kracht in voldoende water op te nemen. En voor groei van de planten is nu eenmaal veel water nodig. Planten op zoute bodems staan dus voor een hele opgave. over het Verdonken Land van Saeftinghe of over andere schorren zien we één groot weelderig planten dek, dat alleen onderbroken wordt door de diepe en brede geulen die het getijdewater aan- en afvoeren. Toch kunnen we bij die waarneming wel een kanttekening plaatsen. Onder de honderden plantensoorten die in Nederland wortelen, is er maar een klein aantal dat zich echt thuis- voelt op zoute en natte bodems van de kustzone. Water De planten die op de schorren van Zeeland en op de kwelders van Friesland en Groningen groeien, zijn de belangrijkste vertegenwoordigers van die selecte groep. Deze planten zijn tot uitbundige groei in staat ter- Zeekraat (dia-archief NIOD-CEMO)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 6