Een bijzondere vondst! De vloedlijn fascineert ons altijd weer. Zeker sinds wij als gidsenteam van Neeltje Jans samenwerken met de werkgroep biologie van de N.O.B. (Nederlandse Onderwatersport Bond), nu al enkele jaren. Wij hadden wat tijd over en liepen, eind mei, nieuwsgierig naar de Noordzeestrandkant van Neeltje jans, rechts van de windmolens. We zagen daar een enorme wiermassa. Dichterbij gekomen stelden we vast dat het een voor ons onbekend wier was. We namen een stuk mee naar huis om aan de één of andere des kundige goed te kunnen uitleggen hoe het er uitzag. De eerste waar je dan aan denkt is Herre Stegenga van het Rijksherba rium in Leiden. Hij begreep direct om welk wier het ging en stuurde ons een stukje dat hij geschreven had en gepubliceerd in het Zeepaardje (het blad van de landelijke strandwerkgroep). Het wier bleek Undaria Pinatifida te zijn en dit was de tweede vondst in de Zeeuwse wateren. Dit wier, afkomstig uit Japan, is in Bretagne uitgezet, omdat het goed eetbaar is. Waarschijnlijk is het wier aan de touwen van een vissersschip deze kant uitgekomen. Na onze eerste vondst gingen we er enkele dagen later weer heen en vonden prachtige exemplaren. We hebben ze uitgebreid gefotogra feerd en namen een stuk mee om te drogen. Sindsdien hebben we ze niet meer gezien. We zijn nu nog enthousiaster gewor den om langs de vloedlijn te inven tariseren en gaan dit met ons team regelmatig doen. Undaria Pinatifida een zeegroente van hoge kwaliteit. De bladeren (zoals bij zeekraal) heel even blan cheren en vervolgens serveren met een gloednieuw ecologisch aardap peltje en een klontje roomboter. Ine v.d.Ven, Els Koorstra, Petra Sloof Undaria Pinatifida (Els Koorstra) De Natuur Dichtbij-pocket, een prachtgids. Iedere donateur heeft hem op zijn deurmat gekregen: de Natuur Dichtbij-pocket. Wat mij gelijk opviel was het fotowerk, het handzame for maat en de leuke er-op-uit-tips. Weet u dat er 12 delen zijn, van elke pro vincie eentje? De allermooiste gebie den van de provinciale Landschappen staan erin beschreven. De uitgave van deze boekjes is mogelijk gemaakt door de Nationale Postcode Loterij. Voor vertegenwoordigers van de Landschappen was het op 30 mei j.l. eindelijk zover, want toen was de dag van uitgave. En ziedaar, vanwege groot succes is de serie nu al tijdelijk uitverkocht! De persen draaien echter volop om de gidsen bij te drukken, zodat binnenkort de serie weer gele verd kan worden. Brenda Sandijck Vertegenwoordigers van de Landschappen met een grote slagroomtaart voor alle NPL-medewerkers (Archief Zeeuws Landschap)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 21