nu s/piAfSM NATUUR DICHTBIJ: WEEK VAN HET LANDSCHAP DOOR CHIEL JACOBUSSE verder een samenleving afstaat van de natuur, hoe meer de interesse groeit voor de natuur, niet in het minste voor de natuur om ons heen. "Natuur dichtbij" is het thema van de Week van het Landschap, van 16 t/m 24 september. Stichting Het Zeeuwse Landschap schenkt aandacht aan "natuur dichtbij" op het landgoed Ter Hooge. Ter Hooge (Chiel Jacobusse) Cultuur vormt in zekere zin een tegen stelling met natuur. Hooggecultiveerde beschavingen zijn niet zelden sterk vervreemd van de natuur; onze informatiemaatschappij is er een voor beeld van. Maar naarmate we verder van de natuur afstaan, stijgt de waar dering voor de planten- en dieren wereld om ons heen. Het onbekende lokt. Zo is het niet alleen in de huidige tijd; het is altijd zo geweest. Zo raakte onder het rijke deel van de burgerij in de steden in de loop van de zeventiende en achttiende eeuw het buitenwonen in zwang. Wie het zich kon veroorloven vestigde zich buiten de stad en legde een landgoed aan. Daarmee was de interesse voor natuur niet afgedaan. De bewoners van de landgoederen legden zich toe op wat we tegenwoordig "wild garde ning" zouden noemen. Er werden uitheemse planten geïntroduceerd die vervolgens op de landgoederen verwilderden: de stinzenplanten. Invulling thema Ook het landgoed Ter Hooge, dat centraal staat in de Week van het Landschap, is rijk aan stinzenplanten. Ze passen uitstekend onder het motto "natuur dichtbij", maar helaas zullen we er tijdens de excursies niet al te veel van zien, want stinzenplanten zijn uitgesproken voorjaarsbloeiers. Het thema "natuur dichtbij" krijgt dus een andere invulling. Mogelijkheden genoeg overigens: wie verwacht op een steenworp afstand van Middelburg oog in oog te staan met een stel reeën? Of met een schitterend gekleurd ijsvogeltje dat over de vijvers naast het kasteel flitst? Toch kan dat alle maal gebeuren op de excursies die we in de Week van het Landschap dagelijks organiseren. Oase Het parkbos van Ter Hooge is een oase van rust. In het vroege voorjaar bouwen de reigers er hun grote tak- kennesten, maar ook in deze tijd zijn er rond de vijvers altijd wel blauwe reigers te vinden. Een enkel nest wordt jaarlijks gekaapt door een boomvalk die op het landgoed zijn jongen grootbrengt. Het is maar één van de vele roofvogels die we tijdens de excursies mogelijk tegen kunnen komen. De buizerd, de sperwer en de torenvalk behoren ook tot de vaste bewoners en in de nachtelijke uren zijn het de ransuil en de kerkuil die -naast verschillende vleermuizen- acte de présence geven. Overdag kun je de braakballen opzoeken, maar daar is soms heel wat speurwerk voor nodig. Toch moet het tijdens de excur sies wel lukken, en wie daarin geïnte resseerd is, kan na afloop van de tocht onder deskundige begeleiding uitpluizen wat de uil gegeten heeft. Bloedsteetmycena (Hannie joziasse)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 4