Kaart Charme hebben gekregen, worden zaaidijk genoemd. Ook zijn er op diverse plaatsen doorsnijdingen gemaakt om de bereikbaarheid van de aanliggende agrarische percelen te verbeteren. Tegenwoordig zijn de dijken planolo gisch beschermd tegen dergelijke han delingen. Soms worden zelfs dijken (deels) weer in oorspronkelijke staat hersteld zoals de Oosthavendijk. nen er plantensoorten groeien die normaal gezien alleen in zuidelijker gelegen streken voorkomen. Indien de grondsoort uit klei bestaat is het soor tenspectrum aan planten minder divers. Blijft beheer achterwege dan bestaat de vegetatie voornamelijk uit ruigtekruiden. Een steenuiltje op een oude knotwilg (Chiel lacobusse) Doordat de dijken bepalend zijn voor de charme van het West-Zeeuws- Vlaamse landschap, dragen ze bij aan het toerisme in de streek. Diverse bewegwijzerde fietsroutes als de Cat- halijneroute, Zwinroute en de Panora maroute gaan langs of over de dijken. De dijken bieden ook uitstekende wandelmogelijkheden. Een aantal dij ken zijn semi-verhard en daardoor minder aantrekkelijk voor autoverkeer. Men kan hier ongestoord wandelen. De dijken zijn weliswaar planologisch beschermd maar toch zijn er diverse knelpunten. Veel dijken zijn nog maar sinds kort in beheer bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Ze zijn opgele verd met veel achterstallig onder houd. Veel dijken zijn verruigd en de rasters zijn versleten. Een ander pro- Verbindingszones Ecologisch gezien zijn de dijken zeer belangrijk, bepaalde planten- en dier soorten komen alleen in deze streek voor doordat hier dijken liggen. De dijken maken het landschap klein schaliger en bieden voor veel dieren dekking en broedgebied. Doordat de dijken lijnvormig zijn, vormen verbin dingszones tussen verschillende natuurgebieden. Typische dijkbewo ners onder de vogels zijn roodborstta- puiten, ze houden vooral van wat rui gere vegetatie. Langs bijna iedere dijk zijn wel één of meerdere paartjes te vinden en dit is uniek voor Nederland. Ook vogels als grasmus en patrijs maken in belangrijke mate gebruik van de dijken. En de steenuil broedt in knotbomen waar er een dikke drie duizend van op de dijken van stich ting Het Zeeuwse Landschap staan. De prooi van deze vogels bestaat uit muizen en grote insecten die veelvul dig op de dijken te vinden zijn. Grondsoort De vegetatie die op de dijken groeit, is sterk afhankelijk van de grondsoort van het dijklichaam en het gevoerde beheer. Bestaat de dijk uit zand dan is de vegetatie schraal en zeer divers, met name als de dijk wordt gehooid of beweid. Bijzondere planten die op de dijken groeien zijn: donderkruid, rode ogentroost, viltroos, knopig doornzaad, klavervreter en gewone agrimonie. Als de dijkhelling dan ook nog op het zuiden gelegen is, dan kan de temperatuur hoog oplopen en kun-

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 11