Voor veld- bleem is het maaisel dat vrijkomt bij spitsmuisjes het gevoerde verschralingsbeheer. kunnen dijken Vaak wordt het in depot gezet, maar belangrijke dit is niet de juiste oplossing. Waar verbindingen schijnlijk is het materiaal zeer geschikt vormen, om op de vloer te leggen in stallen, (archief Zeeuws maar hierin is weinig afzet. Verder Landschap) blijkt dat er nog steeds dijken, die niet in bezit van Het Zeeuwse Land schap zijn, worden verhard. Heideschapen Het beheer van de dijken is vanwege de geringe oppervlakte van de gemid delde dijk en de aanwezige steile taluds kostbaar. Op een aantal dijken waar veel plantensoorten voorkomen of waar potentiële waarden liggen, wordt de vegetatie gemaaid en afge voerd. Op de andere dijken wordt vooral begrazingsbeheer toegepast. Sinds juni 1999 is een ecologische schaapskudde gestart in West- Zeeuws-Vlaanderen. De schaapskudde die bestaat uit Drentse heideschapen, begraast een aantal dijken van de Stichting. De Drentse heideschapen doen hun werk goed, ze grazen in tegenstelling tot de reguliere schapen ook de ruigtevegetatie weg. De knotbomen dienen om de drie a De Velddienst Zuid aan het knotten. (Fred Schenk) vier jaar geknot te worden en dit is op de steile taluds niet altijd even mak kelijk, want de gezaagde takken die nen afgevoerd te worden. Het knotten is echter wel noodzakelijk omdat anders de takken zo zwaar worden dat de boom helemaal openscheurt. Andere werkzaamheden die regelma tig op de dijken uitgevoerd worden zijn distelbestrijding, rasters plaatsen en onderhouden, en onderhouden en zonodig aanbrengen van beplantin gen. Beplanting Daar het onderhoud aan de dijken zeer arbeidsintensief is, worden de kosten niet volledig door subsidies gedekt. De dijken leveren echter een belangrijke bijdrage aan het natuurbe houd en de landschappelijke waarde in West-Zeeuws-Vlaanderen. In de toe komst zal stichting Het Zeeuwse Land schap de dijken dan ook zo goed mogelijk blijven beheren. De visie van het beheersplan is dat de cultuurhistorisch bepaalde ruimtelijke opbouw van het landschap wordt benadrukt door middel van het type beplanting. De dijken op het voorma lige Eiland van Cadzand bestaan uit knotbomen of bomenrijen in een ruige berm. De eerste inpolderingsdijken bestaan uit boomsoorten m$t $èn lange levensduur. Ook knotbomen kunnen een lange levensduur hebben. Op onze dijken zijn diverse knotpopu- lieren bekend met een leeftijd van circa honderdvijftig jaar. Een normale populier zal deze leeftijd niet snel bereiken. Het is ook mogelijk om essen aan te planten en na verloop van tijd te knotten, deze bomen groei en trager en hebben een nog langere levensduur. De daaropvolgende (iets jongere) dijken bestaan uit bomen met een middenlange omlooptijd. De (potentiële) botanische kwaliteiten zoals die bekend zijn in West-Zeeuws- Vlaanderen worden zo mogelijk her steld en/of verder ontwikkeld door het toepassen van daarop gerichte beheersmethoden. Daarnaast wordt rekening gehouden met de functie van de dijk in de ecologische infrastruc tuur. In het bijzonder gaat het dan om diersoorten zoals boomkikker, vleer muizen, marterachtigen en bepaalde soorten muizen. Dhr. A.P. Wietand is voormalig project medewerker van Het Zeeuwse Land schap. Dhr. E. de Boer is medewerker bij Bureau Waardenburg.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 12