RUIGE LATHYRUS, NIEUW IN ZEELAND DOOR AW IE DE ZWART augustus van dit jaar vonden we tijdens het opsnoeien van jonge essen op de Tweede Hogendijk nabij Oostburg een onbekende plant. Tussen een zee van vergeelde, uitgebloeide grassen trok een vrolijk paars gekleurd bloempje de aandacht. Een vlinderbloemige, zoveel was duidelijk. de vele stijve haartjes die vanuit kleine knobbeltjes op de jonge peul groeien. Verspreiding Ruige lathyrus is een soort die zich pas vrij recent in Nederland heeft gevestigd. De Heukeis' flora uit 1996 meldt: Zeld. in Z zeldzaam in Zuid limburgs district.). In het standaard werk de "Oecologische Flora van Nederland" uit 1987 wordt de soort zelfs nog niet vermeld. Dat betekent dat de vestiging pas in het laatste decennium van de twintigste eeuw Biotoop De in totaal zeven exemplaren ruige lathyrus zijn aangetroffen op een door paarden beweide dijk met onderberm. Slechts lokaal wordt deze intensief begraasd, maar grote delen van de dijk worden door de eenhoevigen ongemoeid gelaten. Op deze plekken ontstaat een hoge grazige vegetatie van glanshaver en kropaar. Het einde van de zomer wordt zichtbaar door de geelbruine zweem van uitgebloeide aren. Het paars-gele kleurenpalet van rode ogentroost, hopklaver en klein De onbekende plant werd onderwor pen aan een snelle inspectie, maar een eerste ingeving bleef uit. Ook na een nadere bestudering op de knieën bleef het feest der herkenning uit. In de koffiepauze is de beproefde Heukeis' flora te hulp geroepen. Het doorlopen van de determinatiesleutel verliep soepel. Kenmerken waren duidelijk aanwezig en niet te verwar ren met andere soorten. Snel was de oplossing boven tafel. De onbekende was een ruige lathyrus (Lathyrus hir- sutus). Ruige lathyrus is een forse eenjarige klimplant die zich met behulp van ranken tijdens het groeiseizoen in de begeleidende vegetatie omhoogwerkt. Tegen het einde van de zomer bedekt de plant als een transparante deken zijn directe omgeving zonder deze te verstikken. Van mei tot augustus is ruige lathyrus bloeiend aan te treffen met een tros van één tot maximaal drie bloemen bijeen. De paars-lichtroze bloemen zijn geplaatst op een lange bloeistengel die ontspringt uit een afgeplatte breed gevleugelde stengel. De naam "ruige" dankt de plant aan heeft plaatsgevonden. De meeste vondsten zijn afkomstig uit Zuid-Lim burg. Geconcentreerd in de driehoek Valkenburg, Geleen en Hoensbroek is een tiental vindplaatsen bekend. Ver der zijn er drie geïsoleerde vondsten uit Noord-Brabant, nabij Eindhoven, langs de Rijn ten westen van Arnhem en in de Achterhoek tegen de Duitse grens. In Zeeland is de plant voor zover bekend nog niet aangetroffen. Het lijkt erop dat deze vlinderbloemi ge, net als een toenemend aantal andere planten en dieren, zijn areaal in noordwestelijke richting aan het uitbreiden is. streepzaad gaat laag bij de grond Ruige lathyrus, enigszins verloren onder het gebla- (Awie de Zwart) derte van de ruige lathyrus. Ook het minder opvallende smalle weegbree en heermoes ondergaan eenzelfde lot. Vierzadige wikke weet zich door een opwaartse groeistrategie met ran ken ternauwernood te onttrekken aan deze verduistering. Voor de forse pol len viltig kruiskruid staat het water aan de lippen. Dhr. A.j. de Zwart is terreinmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 13