LANDSCHAP Gids voor tuin en landschaps architectuur Gids voor de Nederlandse Tuin-en Landschapsarchitectuur Deel 4: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg Carla S. Oldenburger-Ebbers, Anne Mieke Backer, Eric Blok Bezoekersgids en vademecum voor tuin- en landschapsarchitectuur in Nederland Eindredactie: Anne Mieke Backer De vierdelige GIDS VOOR DE NEDERLANDSE TUIN- EN LAND SCHAPSARCHITECTUUR is de eerste inventarisatie van al het openbaar toegankelijke, monumentale en culturele groen in Nederland, waar van de archivering in vergelijking met de architectuur nog in de kinderschoe nen staat. Een van de redenen hier voor ligt in het pas recentelijk waarde ren van de tuin als integraal onder deel van de cultuurgeschiedenis. De bestaande Nederlandse tuin- en land schapsarchitectuur was tot dusver zowel een ruig, onontgonnen terrein als een mer a boire. De gids geeft het eerste gepubliceerde overzicht van de geschiedenis van de Nederlandse tuin- en landschapsarchi tectuur van de Middeleeuwen tot heden als inleiding. Deel 4 "Zuid": Zeeland, Noord-Brabant en Limburg bevat ca. vierhonderdvijf tig locaties, zoals landgoederen, bui tenplaatsen, kloostertuinen, botani sche tuinen, parken, villaparken, tuin dorpen, arboreta, rosaria, kruidentui nen, modeltuinen, heemtuinen, recre atieparken, pretparken, dierentuinen, groenstructuren, landschapsontwer- pen, land-art en begraafplaatsen. De gids is rijk geïllustreerd en richt zich tot een breed publiek, van tuinliefheb- bers die uitstapjes in de eigen omge ving willen maken tot kunsthistorici die de gids als naslagwerk willen gebruiken. Ook enkele beheersgebie den van Het Zeeuwse Landschap, zoals het Landgoed Landlust en Land goed Ter Hooge worden besproken. M. jacobusse. Deel 4 "Zuid": Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. ISBN: 906906 0248 winkelprijs fl 99,00. Speciale donateursprijs voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap fl 79,00. Grauwe ganzen. (Chiel Jacobusse) Broedende grauwe ganzen, een nieuw kleurringproject: Oproep tot medewerking In het voorjaar van 2000 werden op de broedplaats te Damme een zeven tigtal grauwe ganzen geringd (groene nekringen met witte code: twee cijfers en één letter in de reeks X 01 - X 99). Dit project loopt in samenwerking tus sen het Instituut voor Natuurbehoud (Eckhart Kuijken), de Databank gan- zen-nekringen Vlaanderen (Christine Kuijken-Verscheure), de Rijksuniversi teit Groningen (Maarten Loonen) en het natuurreservaat "De Oude Stads wallen" te Damme (beheerders Robrecht Pillen en Rudy Deplae). De grauwe ganzen hebben in de loop van de laatste tien tot vijftien jaar te Damme een groeiende kolonie ont wikkeld van vele tientallen broedpa- ren. Een aantal van deze vogels is wellicht via een omweg nog afkomstig van het Zwin, waar in '55/'s6 enkele (oostelijke) grauwe ganzen werden geïntroduceerd. Aanvakelijk verbleven de broedende vogels in de directe omgeving van het Zwin, de Zwinbosjes en de Zwinpolder. Winterconcentraties

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 20