21 van enkele honderden werden gevormd door "aanvulling" met trek kende soortgenoten van het westelijk ras, waarvan sommige ter plaatse ble ven. Deze broedvogels van gemengde origine gingen zich steeds verder ver spreiden tot de omgeving van Lap- scheure, Hoeke en Damme. Ook elders in de polders worden steeds vaker broedende grauwe ganzen aan getroffen, met concentraties in onder meer Uitkerke, de Blankaart, Achter haven Zeebrugge en Assenede. In Zeeuws-Vlaanderen zijn tegelijkertijd eveneens belangrijke broedplaatsen tot stand gekomen in tal van kreken. Het nieuwe ringproject heeft tot doel de verdere uitbreiding van de broed vogels uit Damme en de eventuele uitwisseling met andere kolonies na te gaan, evenals de verspreiding tij dens de trek- en winterperiode in kaart te brengen. De vraag is met name of deze vogels zich volledig in de westelijke trekroutes hebben geïn tegreerd, dan wet of ze nog tot afstammelingen van de halftamme populatie van het Zwin dienen gere kend te worden. Gezien de talrijke nekring-program- ma's bij deze trekkende soort (vnl. in Scandinavië) wordt dit project uiter aard in een internationaal verband geplaatst. Naast het ringonderzoek te Damme worden door Maarten Loonen de genetische kenmerken van deze broedvogels nagegaan op eventuele aanwezigheid van de "oostelijke" ken merken; deze screening gebeurt op tal van plaatsen in Nederland. Medewerkers krijgen jaarlijks een overzicht van alle gegevens van de door hun waargenomen individuele ganzen. Verrassingen Op vlindergebied hadden we op "Ter Hooge" in 2000 een paar uitschieters. Zo waren er eindelijk weer eens een flink aantal oranjetipjes. Ze zaten achter de orangerie en bij het kasteel "Ter Hooge". Het oranjetipje is een prachtig voorjaarsvlindertje, waarvan de manne tjes de oranje tippen op de voorvleu gels bezitten en een prachtige tekening op de ondervleugels. Dr. Kruseman spreekt in "De Insekten" (1940) over "een tekening die eruit ziet, alsof het met gehakte peterselie is bestrooid". De vlinder wordt dan ook wel peterse- lievlinder genoemd. Op 22 juni kreeg ik tot mijn niet gerin ge vreugde op de rijkbloeiende kam perfoelie langs de aanbouw een koli brievlinder te zien, die met zijn lange tong in hoog tempo de bloemen afzoekt. Heel merkwaardig, hoe de vlin der zelf een heel eind van zo'n bloem even in de lucht stilstaat met heftig bewegende vleugels en dan direkt weer een volgende bloem "aanvalt". Dat alles gaat in een fantastisch tempo, ver gelijkbaar met de kolibries in Zuid-Ame- rika. De vlinder behoort tot de pijlstaar ten en heeft in het zuiden van Europa en groter verspreidingsgebied. Een derde opvallende vlinderwaarne ming deden we op 27 augustus in een lucerneveld op Schouwen. Vanaf de Stolpweg namen we daar binnen een paar minuten zo'n tien oranje lucerne- vlinders waar, maar als je goed keek, zag je ze overal boven het veld fladde ren. Ook dit is een zuiderling, die slechts in enkele jaren wat massaler naar onze streken vliegt. Als je nagaat hoeveel hectare lucerne er op Schouwen wordt verbouwd, kun je rustig aannemen dat het hier om dui zenden lucernevlinders ging! AJ.H. Baron van Lynden, Middelburg Samenwerking AVRO en De Landschappen Voor de editie 2000 van de Week van het Landschap zocht De Landschap pen samenwerking met de AVRO. Bewegen in de natuur is gezond. Daarom werd in het beweegprogram- ma Nederland in Beweging! ruim schoots aandacht besteed aan de Week van het Landschap. De AVRO is een omroep die van ouds her veel aandacht aan het onderwerp gezondheid besteedt. Gezondheid is dan ook een speerpunt voor de AVRO. Uitgangspunt is "gezond leven en gezond blijven". Zorgen voor meer lichaamsbeweging is belangrijk. De drempel om meer te bewegen is laag, want dagelijks een eindje fietsen of wandelen is al genoeg. De AVRO ondersteunt initiatieven als de Week van het Landschap dan ook van harte! Kijk verder ook op de website: www.avro.nl Informatie te verkrijgen bij; Eckhart en Christine Kuijken, Lindeveld 4, 8730 Beernem (tel/fax: 050 78 94 63). e-mail: eckhart. kuijken@instnat.be Met dank voor de medewerking! Oranjetipje. (Hannie joziasse)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 21