VtXAt'W*' DE KOUDE EN KAARSPOLDER Of winterwandeling naar de inlagen Koude en Kaarspolder is een tocht voor liefhebbers die er niet tegenop zien om een kilometer of vijf te wandelen. Zeker weten dat die moeite ruimschoots beloond wordt. Maar juist omdat het veelal om akker land gaat, is dit gedeelte niet tot reservaat aangewezen. In landschap pelijk en aardkundig opzicht doet het echter in geen enkel opzicht onder voor het reservaat, maar het beheer kan gerust aan de boer worden over gelaten, zolang er maar geen groot schalige landschappelijke ingrepen plaatsvinden. Wemeldinge, aan de overkant van het kanaal, vormt een verhaal apart. Ooit lag het hele dorp een stuk verder naar het westen, en dat is nog duidelijk te De Kaarspolder. Onze winterexcursie start bij de Post- ()an Karkdijk) brug, tussen Yerseke en Wemeldinge. |e hebt daar een magnifiek uitzicht over de Yerseke Moer, maar die kant gaat de tocht niet op. De Moer zit in de winter zo bomvol met ganzen, dat het niet verantwoord is om daar met een groep doorheen te ploeteren. Te meer niet, omdat in een compromis tussen boeren, jagers en natuurbe schermers is overeengekomen dat in en rond het reservaat strikte rust in acht genomen wordt, om schade elders te vermijden. Dus voert onze tocht de andere kant op, naar het noorden, in de richting van de Ooster- Smienten. schelde. Het eerste stuk dat je pas- (Machiel seert, is een geslaagde imitatie van de van Wouwe) middeleeuwse moerneringspatronen. In de juiste historische dimensies is aan de voet van de Postbrug een overhoek ingericht als "moerneringspro- ject". Het is maar imitatie, maar toch... De planten en dieren nemen er genoegen mee. In het water groeit gesteelde zannichellia en sna- velruppia en op de eilandjes broeden bijna jaarlijks plevie ren en kluten. Onze tocht volgt in eerste instantie het kanaal. Daar zijn in de winter aardige vogels te zien. Het watervlugge dodaarsje dat bij de minste blijk van onraad onderduikt, ontbreekt vrijwel nooit. Net als de ook steevast aanwe zige aalscholver is het een viseter, die in de winter vooral als het lang vriest ontzettend talrijk kan zijn in zilte kanalen. Ook een viseter is de fraai gekuifde middelste zaagbek, een ranke eendensoort, waarvan de naam duidt op de getande binnenrand van de snavel. Die tanding dient om beter grip te hebben op de vissen die gevangen worden. Het landschap in het noordelijk deel van de Moer is heel anders dan in het reservaat. Nergens liggen zo fraai door hooggelegen akkers geflankeerde kreekbeddingwegen als juist hier. schuurtje vertrekpunt zien aan de situering van de fraaie middeleeuwse kerk en de omringende dorpsring. Een dorpsstructuur die past bij het Zeeuwse oudland. Wemeldinge heeft zich verplaatst, nadat aan het einde van de negentiende eeuw het kanaal door Zuid-Beveland werd aan gelegd. De passerende scheepvaart zorgde voor leven in de brouwerij en het dorp breidde zich uit richting kanaal, terwijl het oude centrum steeds verder verlaten werd. Na ongeveer een kilometer kanaaldijk met af en toe adembenemend mooi uitzicht arriveren we bij het eigenlijke excursiedoel: de Koude en de Kaars polder. Het zijn twee minipoldertjes

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 14