DE POSTBRUG: EEN MOOIE UITKIJKPOST Een eendje met een doddige aars: dodaars. (Chiel Jacobusse) die niet meer afzonderlijk te onder scheiden zijn, doordat de tussengele- gen schenkeldijk vergraven is. Qua functie en ontstaanswijze zijn het geen echte poldertjes, maar inlagen, aangelegd om bij een eventuele dijk doorbraak het landverlies te beper ken. Ze vormen een voortzetting van de lange reeks inlagen tussen Katten- dijke en Wemeldinge, langs de zuid kust van de Oosterschelde. Voordat we in de inlagen kijken, moe ten we niet vergeten om even het aan- spoelhoekje op de grens van kanaal en Oosterschelde te bekijken. Daar zitten in de winter vaak sneeuwgorzen en deze bontgekleurde vogeltjes zijn tegenwoordig zo schaars dat het zeker de moeite waard is om er een klein ommetje voor te maken. De inlaag bestaat in het westen uit een flinke oppervlakte ondiep water. Dat is het hele jaar door een eldorado voor watervogels. Nu het winter is, verblijven er flinke aantallen smienten en wintertalingen, en met wat geluk laat ook de pijlstaarteend zich zien. Meerkoeten, goudplevieren en een groep kleumerige kieviten staan langs de oevers en met hoogwater zijn daar ook een peloton scholeksters en wat steenlopers present. De inlaagdijk die de Koude en Kaarspolder aan de zuid kant begrenst, is een van de aller mooiste Zeeuwse bloemdijken, maar van de rijke flora is in de winter wei nig te bespeuren. Wel opletten of de hermelijn die hier zijn vaste domicilie heeft, zich niet vertoont. De Koude en Kaarspolder zijn in het verleden aangekocht door het Staats bosbeheer, maar in het kader van een ruilingsoperatie is het gebied overge gaan naar Het Zeeuwse Landschap. Lopend over de inlaagdijk zie je aan de zuidkant een prachtig laaggelegen kreekrestant, omringd door laaggele gen zoute weiden. Daar huist een groep rotganzen die zich tegoed doet aan het eiwitrijke gras op de hoogge legen delen, buiten het bereik van de zoute kwel. Er zitten verder nu het winter is niet zoveel andere vogels, maar dit is een plek om in de broed tijd nog eens terug te komen. Dan vertonen baltsende kluten hun malle capriolen en klinkt van twee, drie kan ten tegelijk de indringende alarmroep van het visdiefje. Tureluurs en grutto's weten dit plekje ook te vinden en zelfs een verdwaalde kemphen wil hier nog wel eens een broedpoging wagen. Tijd om verder te gaan. In de boom gaard doen honderden kramsvogels zich tegoed aan het afgevallen fruit en KINDEREXCURSIE Een natuurexcursie bij een brug? Een brug is door mensen gemaakt, daar is toch niets van natuur te ontdekken? Als je je dat afvraagt, kom dan naar de kinderexcursie op zaterdag 6 januari. We houden die excursie rondom de Postbrug, een hoge brug tussen Yerseke en Kapelle. Vanaf die hoge brug hebben we een heel goed overzicht over een heel groot weilandengebied. Dat natuurgebied heet de Yerseke Moer. Je kunt daar goed zien hoe Zeeland ontstaan is. Bijvoorbeeld door de bochtige weggetjes, ongelijke, kleine stukjes weiland en lage ligging. Daardoor is het er vaak heel nat. Je hoeft niet bang te zijn voor natte voeten, want we gaan niet in het gebied wande len. In de winter mag je er namelijk niet wandelen. Er zijn dan andere gas ten in het gebied: ganzen. Na een lange reis uit het koude Noorden komen ze in de wintermaanden naar ons. Er zijn verschillende soorten, en ze leven in grote groepen. Door ze een tijdje te bespieden met een telescoop of een verrekijker proberen we wat te weten te komen over hoe ze leven. Neem je je verrekijker mee? Wij zorgen voor een telescoop! We kijken ook een andere kant op: over het kanaal. Zien we daar dezelfde soorten vogels? Leven ze ook in groepen, of alleen? Zijn ze eten aan het zoeken, of rusten ze uit? Nadat we vanaf die mooie post vogels bespied hebben, gaan we eens kij ken wat we aan natuur kunnen vinden in de buurt van de brug. Insecten, planten, bomen of andere dieren? Ben jij ook benieuwd hoeveel natuur er bij een brug is? Dan word je verwacht om 10.00 uur bij het schuurtje aan het begin van de Reeweg. Tot dan! Carolien Abrahamse eventjes verderop heeft een flinke groep houtduiven zich op de spruit- kool gestort. Een ringmus tsjilpt uit de top van een italiaanse populier. Hier moet je wandelen om te beseffen hoe bijzonder dit alledaags ogende land schap is. In feite loop je door een qua structuur nog Middeleeuws gebied. De winterwandeling naar de Koude en Kaarspolder is een tocht voor liefheb bers die er niet tegenop zien om een kilometer of vijf te wandelen. Zeker weten dat die moeite ruimschoots beloond wordt. Wie mee wil, wordt ver wacht bij de Postbrug (zie kaartje) op zaterdag 6 januari 2001 om 10.00 uur. Middelste Zaagbek. (Chiel Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 15