GEOORDE FUTEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN? DOOR FRED SCHENK 19 noteren het jaar 2000. Het broedseizoen is inmiddels alweer lang voorbij als ik nog eens door mijn telgegevens blader. Eigenlijk is alles wel leuk wat ik tegenkom, maar deze waarneming springt echt in het oog: "Blikken, 26 juni, geoorde fuut, 2 paar waarvan één met pul". Geoorde futen. De Blikken heeft een omvang van veertig hectare en is, zeker voor Zeeuws-Vlaamse begrippen, een groot en waterrijk weidevogelgebied. Het is te vinden tussen Oostburg en Nieuw- vliet. Het is al door menig vogelaar ontdekt en is sinds 1995, het jaar van de afronding van de ruilverkaveling Zuidzande-Breskens, bij Het Zeeuwse Landschap in beheer. Dilemma In de winter biedt De Blikken genoeg rust voor duizenden ganzen, eenden en steltlopers, 's Zomers is het het domein van de weidevogels en vele eendensoorten. In 1997 was er voor het eerst een broedpoging van een kokmeeuw op een van de eilandjes die het gebied rijk is. Het legsel ging helaas verloren. Twee jaar later probeerden twee paar kokmeeuwen het opnieuw, ditmaal met succes. Er werden twee jongen groot. Dit seizoen was het al snel duidelijk dat het niet bij twee paar zou blijven. Vanaf de Ringdijk was te zien dat tien tallen kokmeeuwen af en aan vlogen met nestmateriaal. De teller bleef uit eindelijk staan op 210 paren op een eilandje niet groter dan 500m2. Naast de bekende broedvogels zoals de kie vit, de grutto en de kluut was de aan wezigheid van een drietal geoorde futen niet onopgemerkt gebleven. Als waarnemer en teller sta je nu voor een dilemma, want op basis van deze waarnemingen kunnen we de geoorde fuut als broedvogel nog niet meetel len, zeker niet als deze soort nooit eerder in Zeeuws -Vlaanderen heeft gebroed. Twee koppen Het broedbiotoop van de geoorde fuut bestaat uit allerlei ondiepe watertjes. Die zijn er in De Blikken, dus dat klopt. Geoorde futen broeden door gaans in kleine kolonies van enkele paren, ook hiervan zou sprake kunnen zijn. Maar vooral de kokmeeuwen trek ken mijn aandacht. Het is bekend dat deze kleine futensoort graag temidden van kokmeeuwenkolonies broedt. Bij dreigend gevaar van een natuurlijke vijand beschermen de grote aantallen kokmeeuwen niet alleen hun eigen eieren en jongen, maar (onbewust) ook die van de geoorde fuut. De oudervogels leven hoofdzakelijk van insecten en andere ongewervelde diertjes, terwijl de jongen het van de vele watervlooien moeten hebben die hier in grote aantallen te vinden zijn. Op 26 juni, tijdens een van mijn rond jes, ontdek ik opnieuw de geoorde futen op de grote centrale plas. Dit maal zwemt er één rond met twee koppen! Al snel is het me duidelijk dat één van de kopjes bij een jong hoort, want jonge futen worden vaak op de rug van de ouders vervoerd. Verderop zwemt nog een geoorde fuut met een jong dat duidelijk al wat ouder is. Niet ver daar vandaan is een collega van mij, Awie de Zwart, bezig met wat werkzaamheden. Ik wijs hem op de fuut met jongen die voor ons langs zwemt. Al gauw zijn we ervan overtuigd dat we de eerste zijn die twee broedgevalten van deze kleine fuut met zijn kastanjebruine flanken en goudkleurige waaiervormige oorve ren in Zeeuws -Vlaanderen kunnen noteren. Voor zover mij bekend, broedde deze schaarse broedvogel in 1988 voor het laatst in Zeeland in het Dijkwater op Schouwen-Duiveland. Dhr. F. Schenk is terreinbeheerder van Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 19