DOOR BAS FEIJTEL IK HOU VAN MIJN ZEEUWSE LANDSCHA^^^^èoLOFON Na een vakantieperiode hoor ik vaak verhalen over de binnenlanden van Spanje en fietstochten door de Ardennen. 'Schitterende landschappen' zijn vaak sleutelwoorden. Zeker de moeite waard, maar vaak is dichtbij ook nog zoveel te ontdekken. Ik probeer iedere zondag een deeltje van Zeeland te ontdekken; fietsen mee en erop uit. Opvallend in deze 'ontdekkingstochten' is dat je geen vijf kilometer kunt fietsen, zonder de veelzijdigheid van het Zeeuw se landschap gewaar te worden. Het landschap dat eeuwenlang is gevormd en onderhouden door de landbouw en waarvan iedereen onbeperkt kan genieten. Ook een landschap waarin de natuur een prominente plaats heeft. Bovendien is begin jaren negentig, in goed overleg met de landbouw, het Natuurbeleidsplan opgesteld. Hierin is afgesproken dat in Zeeland, in een gebied ter grootte van Noord-Beveland (zesduizend hectare), de landbouw plaats moet maken voor natuur. De verwerving van gronden is de afgelopen jaren voortvarend opgepakt. Het land schap is erdoor verrijkt: natuurwaarden zijn veiliggesteld en de scheiding tussen landbouw en natuur is helder. Het landschap waar ik dagelijks van geniet is het gebied rondom mijn woon plaats Wemeldinge. Van oorsprong een gebied met veel boomgaarden, maar ook met akkerbouw en melkveehou derij. Een gebied grenzend aan het natuurpark de Oosterschelde en op fietsafstand van natuurgebied de Yerseke Moer. Een gebied waar ook veel is veranderd. Door de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland werden de sluizen over bodig en omgebouwd tot jachthaven. Het oude haventje 'de Val' met daar achter het poldertje met oesterputten werd volgebouwd met vakantiebun galows. En omdat het aanleggen van bossen in Zeeland mode was bij de plannenmakers, moest er in Wemeldinge ook een "bos" komen. Veranderingen die nodig waren om Wemeldinge vitaal te houden. Veranderingen die ook plaats zullen blij ven vinden in het Zeeuwse landschap. Het gevecht om de ruimte in het buiten gebied is duidelijk gaande. Functies als werken en wonen hebben meer ruimte nodig en die is alleen in het buiten gebied beschikbaar. De landbouw heeft voor de noodzakelijke extensivering extra ruimte nodig voor dezelfde produc- tieomvang. Specialisatie en verbreding zullen het landschap op sommige plaat sen een ander aanzicht geven. Denk hierbij aan glastuinbouw en windmo lens. Niet overal, maar op plaatsen die daarvoor geschikt zijn en in goed over leg. Om de drager van het landschap, de landbouw, vitaal te houden, zullen veranderingen nodig blijven. Het Zeeuwse landschap mag hier echter niet onder lijden en daarom denk ik dat de terreinbeheerders en de landbouw meersamen moeten gaan werken. Kijken waar gezamenlijke belangen liggen, met als doel meerwaarde voor het Zeeuwse landschap te creëren. Waarom goede landbouwgrond voor hoge bedragen opkopen van de land bouwers en vervolgens inrichten en onderhouden op een manier die vergeleken met de landbouw geen meerwaarde heeft voor het landschap? Kunnen de beschikbare financiële mid delen niet veel efficiënter ingezet worden, door de landbouwer te vragen zijn grondgebruik aan te passen ten bate van het landschap? In de landbouw is de 'knop' aan het omgaan en zijn ont wikkelingen als agrarisch natuurbeheer al lang geaccepteerd. De landbouw komt zelfs met initiatieven, zoals akker randen, ganzenopvanggebieden en een graascoöperatie. De terreinbeheerders hebben hun eigen deskundigheid in het beheren en onder houden van terreinen. Deze rol zal in de meeste gevallen niet overgenomen kun nen worden door landbouw. Maar er zijn voldoende kansen om als buren in het buitengebeid nauwer samen te gaan werken, zonder dat eikaars rol in het buitengebied aangetast wordt. De terreinbeheerders en landbouw zijn toe aan nieuwe afspraken. De landbouw is er klaar voor. Ir. BJ. Fe ij tel is secretaris van de ZLTO in Zeeland Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Belgische Kredietbank te Geel: nr. 414-4107601-75 Redactie J. van den Boom - G.j.C. Buth - M.A. Hemminga - M. jacobusse - M. van der jagt - J. Karkdijk - A. van der Wees Eindredactie J. Karkdijk Coxstraat 3, 4421 DC Kapelle E-mail: jkarkdijk@zeelandnet.nl Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het einde van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Projecten van Het Zeeuwse Landschap worden mede ondersteund door: NATIONALE P©STC©iBË LOTERIJ! rii VSB HET ZEEUWSE LANDSCHAP "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen erytrfeï^i^rr^ bijzonder. Overname vaiygrnkfehan illuctr,.^^^ met toestemming van/0e4èddctie met bronvermeTdirïf. WTT[i,:;r.H

Zeeuws Landschap | 2000 | | pagina 3