13 een andere bureaulade, teneinde nu tijd vrij te maken voor een plan van aanpak om de achteruitgang van de grutto tegen te gaan. Het aanwijzen van andere medewerkers is mis schien nog eenvoudiger. Niet alleen de Schouwse Prunjepolder is een interessant gebied, er zijn in Zeeland nog veel meer mogelijkheden voor proefprojecten. Puur genot Eigenlijk kenmerkt het bovenstaande de twee kanten van de echte weide vogelbeschermer. Aan de ene kant de zorg en aan de andere kant het genieten, want het is puur genot om op een zonnige voorjaarsmorgen de vliegbeelden van de grutto's te bewonderen en hun "grutto-o-griet" te beluisteren. Ze hebben lange poten die in de vlucht een eind voor bij de staart uitsteken. Het vliegbeeld aan de bovenzijde is ongeveer als volgt: brede witte vleugelstreep; staart aan de basis wit, aan het einde zwart. Een lange, zeer weinig opgewipte snavel. In paar- en broed tijd vliegen ze hoog in de lucht rond, gooien zich dan van de ene op de andere zijde en roepen snel: wieto- wieto-wieto, dikwijls overgaand in een veel langzamer "gr-wfe-to, gr- wiet-to". Vooral het baltsen is een geweldig spektakel als de mannetjes hun "griet" trachten te versieren; het "griet-o! griet-o! griet-o-griet!" is niet van de tucht en vermengt zich prach tig met de geluiden van kieviten, veldleeuweriken, tureluurs, scholek sters en andere lawaaimakers. Grutto's gebruiken naast geluiden ook een groot aantal optische signa len bij het verdelen van het broedge bied, bij het baltsen en tijdens de paarvorming. Zo kan de hoek die de snavel of de lichaamsas met de grond vormt al een betekenis heb ben. Maar ook de oriëntatie ten opzichte van de tegenpartij en de stand van de rugveren, vleugels en staart zijn belangrijke signalen. Vliegende vogels communiceren bovendien door variaties in hun vleu gelslag. Na vaak kilometers lange, hectische rondvluchten keren ze terug naar hun woongebied en strij ken neer aan de slootkant. Vaak kun je dan waarnemen dat ze de vleugels een paar seconden hoog geheven houden, zodat de witte onderdekve ren fel oplichten. Deze vleugelsig- naalhouding komt alleen van een mannetje en is altijd gericht op het eigen vrouwtje en betekent dus dat ze al gepaard zijn. Grutto's zijn sterk plaats- en partner trouw. Dikwijls ontmoeten ze hun vaste partner weer op het broedter- rein van vorig jaar. Onderzoek in de Noord-Hotlandse Schaalsmeerpolder bracht aan het licht dat de helft van de grutto's binnen een afstand van vijftig meter van de nestplaats van vorig jaar broedde. Verslaving Een verschijnsel wat echt verslavend werkt als u het eenmaal hebt waar genomen, is het volgende: na het leggen van het eerste en soms ook nog het tweede ei wordt het manne tje door het vrouwtje naar het nest gelokt door middel van specifieke geluiden, gebaren en bewegingen. Het mannetje dat op deze manier naar het nest wordt gelokt, nadert met eigenaardige lange passen, tilt zijn poten ver boven zijn rug en geeft op het hoogste punt een klein schokje. Het is waarschijnlijk een geritualiseerde versie van de harkeri ge stappen waarmee grutto's later in het seizoen van en naar hun nest lopen. De functie hiervan is niet erg duidelijk. Men vermoedt dat de vogels op deze wijze vuil en planten resten van hun poten vegen en daar door voorkomen dat hun eieren vies worden. Dat lijkt ook een redelijke verklaring voor het rituele lopen van Op hoge poten door het gras. (Chiel jacobusse) grutto's bij de inspectie van een nest met een pas gelegd, vochtig en dus nog kwetsbaar ei. Waarom deze gedragingen zich bij de latere eieren niet herhalen, is niet duidelijk. Het volgende is wel kristalhelder: wanneer u het bovenstaande ooit hebt kunnen observeren en ook nog hebt genoten van de geur van het prille, groeiende gras, wanneer u het nerveuze gedrag aan het begin van de broedtijd hebt kunnen horen en "aan den lijve" hebt ervaren, wan neer u ooit het zorgvuldig verstopte nest met de bruingroene (soms olijf kleurige) eieren met zwarte vegen en vlekjes op eigen kracht hebt gevon den, en wanneer u tenslotte de prachtige kastanjebruine kop en hals en borst boven het gras uit hebt zien "dansen", dan slaat de levenslange verslaving meedogenloos toe en is er geen redden meer aan. Afkickprogramma's in welke vorm dan ook hebben geen schijn van kans. Voor mensen die na het lezen van dit artikel iets voelen borrelen en kriebelen volgt hier een speciale tip: neem per omgaande contact op met Weidevogelbescherming Zeeland, Ravelijn de Groene Jager 5, Postbus 286, 4460 AR Goes. Telefoon 0113- 230936. Nanning-Jan Honingh zal u nog veel meer kunnen vertellen. Geraadpleegde literatuur: - Ecologische Atlas van de Nederlandse Weidevogels. - Vogels in Friesland (de Tille, Leeuwarden). - Vogels, nesten en eieren (Meindert de Jong). - Provincie Zeeland (Gerard van Zuijlen). A. J. Osinga is coördinator Weide vogelbescherming Schouwen- Duiveland.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 13