KINDEREXCURSIE "In mei, leggen alle vogels een ei". Ken jij dat rijmpje? De volgende excursie, die nog in april is, gaan we speuren naar vogels, nesten en eieren. Zouden we die dan al vinden? Waarschijnlijk wel; de vogels zijn namelijk al druk bezig met het bouwen een nestje om hun eieren in te leggen! Meestal verstoppen ze hun nest op een veilig plekje. Dan kunnen ze op hun gemak de eitjes uitbroeden, zonder dat een rover hen, of later de jonge vogeltjes, in de gaten krijgt. Voor bijvoorbeeld de merel, kneu en lijster zijn dichte bossen een veilige plek voor hun nestje. In Baarsdorp is er zo'n dicht struweel van vertakte struiken. Daar gaan we eens in kijken! Maar dat struweel zelf is ook de moeite waard om te onderzoeken. Hoeveel verschillende soorten struiken staan er door elkaar? Lijken ze op elkaar? Zitten er stekels aan? En wonen er nog meer dieren in? Terwijl we daar rondstruinen, horen we misschien wel kikkers kwaken. Want even verderop ligt een drinkput. Zouden we een kikker kunnen vinden? Of misschien zelfs wel een salaman der? En wat leven er nog meer voor diertjes in en om het water? Om dat te weten te komen, gaan we met een schepnetje vissen! Je mag zelf een netje meenemen, maar wij nemen er ook een paar mee. Neem in elk geval een lege jampot mee, dan kunnen we bekijken wat we gevangen hebben. De excursie begint, net als de grote mensenexcursie, om 10.00 uur in Baarsdorp. Je hoeft niet bang te zijn dat we elkaar daar niet zullen vinden, want Baarsdorp is een dorp met maar één straat! Ik hoop dat er op 28 april meer kinderen zijn dan huizen. Dat gaan we tellen! Tot ziens, Carolien Abrahamse. Kneu. (tekening Adri Karman) tot een mijmering over het glorierijke verleden van Baarsdorp. Stof genoeg dus om er een boeiende uitstap van te maken. Onze excursie vindt plaats op zaterdag 28 april om 10.00 uur, vanaf het toegangshek van het gebied. Tot dan. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Baarsdorp; van het kerkhof en de kerk resteert alleen nog de muur rond het geheel. Op de achtergrond het bijna verdwenen dorp. (Chiel Jacobusse) opvallende struweelbewoners zijn nog de heggenrank en het bitterzoet. Allebei zijn het klimmers die dwars door de struwelen groeien. De heg genrank is tweehuizig, wat wil zeg gen dat er mannelijke en vrouwelijke exemplaren van de plant bestaan. Niet alleen de bloemen zijn verschil lend; de vrouwelijke planten zijn ook te herkennen door de aanwezigheid van bessen, die bij de mannelijke planten ontbreken. De bessen zijn overigens giftig, ook al zien ze er nog zo appetijtelijk uit. Ook de bes sen van bitterzoet zijn giftig, maar de verhoute overjarige stengels werden vroeger veel verzameld door de plat- telandsjeugd om er op te kauwen. Een soort inheemse variant van het "zoet hout". Daarbij smaakt de plant zoals de naam al zegt in eerste instan tie bitter als je erop gaat kauwen. Drinkputten en struwelen zijn dank bare onderwerpen voor de excursie; we gaan natuurlijk ook de historische elementen uitgebreid onder de loep nemen. Als je boven op de hoogste van de twee vliedbergen staat, kun je je enigszins een beeld vormen hoe het mogelijk is dat de vliedbergen ooit als verdedigingswerk voor de omgeving hebben dienst gedaan. De fraai met mossen en korstmossen begroeide kerkhofmuur nodigt uit

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 17