SCHOTSE HOOGLANDERS OP DE SLIKKEN VAN DE HEEN DOOR CHIEL JACOBUSSE vel eens de wandelroute door het voormalige schorgebied van de Slikken van de Heen heeft gelo pen, is ze vast en zeker tegengekomen: die runderen met een lange ruige beharing en ontzagwekkende horens. Het zijn Schotse hooglandrunderen, die ervoor moeten zorgen dat het landschap aantrekkelijk blijft voor allerlei planten en dieren, door een afwisseling van open grazige en met bos en struweel dichtgegroeide gedeelten. Hooglanders. (Chiel Jacobusse) Het is allemaal heel klein begonnen met enkele, met heel veel moeite aangeschafte, koeien. Inmiddels is de kudde uitgegroeid tot zo'n dertig vol wassen exemplaren en met het jong vee erbij zelfs een kleine zestig stuks. De dieren hebben de vrijheid in een ruig gebied van zo'n tweehon derd hectare ofwel twee miljoen vier kante meter. Ze leven daar bijna als wilde dieren en ze laten zich dan ook niet zonder meer vangen. Toch zijn Schotse hooglanders verre van agressief, en zolang er maar niet iemand tussen een koe en een kalf van jonger dan enkele maanden in loopt, dreigt er geen enkel gevaar. Problemen met bezoekers zijn er nooit geweest en eigenaar jan Reijngoudt verwacht die eigenlijk ook niet. Dat de runderen in halfwilde staat leven, is volgens Reijngoudt goed te merken aan hun gedrag. Je ziet voor al in de winter dat de dieren een heel hechte groep met elkaar vor men. Daarin vervullen de dominante dieren een leidende rol. Er zijn zeven dieren die zich niet bij die grote groep voegen, omdat ze er niet geto lereerd worden. Die zeven exempla ren vormen op hun beurt ook weer enkele subgroepen. Helemaal apart loopt een oude, uit de dierentuin afkomstige koe, die zich van het begin af altijd afzijdig gehouden heeft. Soms vinden er gevechten plaats als één van de afzijdige dieren probeert zich toch bij de groep aan te sluiten. Vlees De kudde hooglanders is grotendeels ontstaan via natuurlijke aanwas. In het allereerste begin vond er embryo transplantatie plaats bij gewone koeien, maar tegenwoordig is er - afgezien van de stier die wordt aan gevoerd- sprake van een gesloten bedrijfsvoering. Niet alleen beant woordt dat het beste aan de wildsitu- atie, maar het voorkomt ook dat er allerlei ziekten binnen kunnen sluipen. Dat de stier van elders wordt aange voerd, is om inteelt te voorkomen.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 18