sterk gedund. De inrichting van Inlaag Hoofdplaat wordt deels door het Rijk betaald in het kader van de realisering van de Ecologische Hoofdstructuur, en deels middels het door België beschik baar gestelde budget voor natuurcom pensatie voor verdieping van de Westerschelde. Gert-Jan Buth Nieuws uit bezoekerscentrum Saeftinghe. Vanaf 19 maart is het bezoekerscen trum Saeftinghe weer de hete week geopend, behalve de maandag. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur. We hebben de kinderactiviteiten een beetje uitgebreid en aangepast. Verjaardagsfeestjes zijn nog steeds mogelijk en er is een nieuw spel voor kinderen van 9-11 jaar bijgekomen. We hebben nu "Het Krabbenpad", een spel voor jongere kinderen, waarbij een verhaaltje uit het boekje Thomas de Krab wordt voorgelezen en aan de hand van dit thema een krabbenspel wordt gespeeld. Hierin zit een snoepje en een cadeautje verwerkt. Het spel is aangepast voor schoolreisjes en heeft dan een educatief karakter. De snoep jes en presentjes zijn dan weggelaten. Voor de oudere kinderen is er een nieuw spel aangeschaft. Het is ontwor pen door Ada Lilipaly en aangepast aan de schorren en slikken van Het verdronken Land van Saeftinghe. In het Verdronken Land zijn flessen aan gespoeld, die de kinderen moeten ver zamelen. In elke fles zit een opdracht. Hebben ze de opdrachten gedaan, dan verdienen ze een letter. Met al die let ters wordt aan het eind een slagzin gemaakt. Natuurlijk is er voor de feestvierders ook een cadeautje. Ook dit spel kan gespeeld worden door grotere groepen kinderen, maar ook dan ontbreekt het geschenkje. Bezoekers van het bezoekerscentrum kunnen gebruik maken van een leskist. Bij deze leskist hoort een speurtocht in het Verdronken Land. In de kist zit ten opdrachtkaarten, zoekkaarten, loeppotjes, schepjes, bakjes, enfin, alles wat een jonge onderzoeker nodig DOW ADOPTEERT WESTERSCHELDE-RESERVATEN Toen in 1997 voor het eerst de mogelijkheid tot adoptie van één van onze natuurgebieden werd aangeboden, duurde het niet lang eer er een adoptiecontract werd afgesloten met de grootste werkgever van Zeeland, DOW Chemical in Terneuzen. De keuze viel op twee gebie den die vlak bij het bedrijf liggen, te weten de schorren voor de Paulinapolder en de Hooge Platen. Dankzij adoptie van deze gebieden kon in de afgelopen jaren het beheer ervan goed worden geregeld. Een structureel te lage overheidssubsidie voor deze waardevolle natuur vormde een permanente bron van zorg. Het is aan sponsorgelden te danken dat goede bewaking van de uiterst belangrijke sternkolonies kon worden voortgezet. In het kader van de adoptie werd onder meer in samenwerking met de personeelsvereniging van DOW een Westerscheldedag georganiseerd, waarbij vele honderden DOW-werknemers kennis maakten met de rijke Westerscheldenatuur in de reservaten van Het Zeeuwse Land schap. Ook in andere opzichten verliepen de contacten bijzonder plezierig. Het was dan ook niet zonder vertrouwen, maar wel met enige spanning dat Het Zeeuwse Landschap afgelopen winter aanklopte voor verlenging van het contract. Onze hoop werd niet beschaamd. Niet alleen werd de bestaande adoptie voortgezet, maar in de komende drie jaar zet DOW-Chemical ook de schouders onder het beheer van het Verdronken Land van Saeftinghe. Daarmee neemt DOW als grootste Zeeuwse werkgever ook het grootste adoptiecontract van Het Zeeuwse Landschap voor haar rekening. Een passende relatie, vinden wij, waar beide partijen met recht trots op kunnen zijn. Chiel Jacobusse heeft om zijn of haar kennis te vergro ten. Op regenachtige dagen kunnen de kinderen meedoen aan een verhalen- wedstrijd. In het Verdronken Land van Saeftinghe is een bootje aangespoeld. Dit is al lang geleden gebeurd, maar het bootje ligt nog altijd in de schor ren, muurvast verankerd in het slik. In het bezoekerscentrum liggen verhalen, die nog niet afzijn. Het is de bedoe ling om een spannend eind te schrij ven. Aan het eind van de dag wordt er een mooie poster uitgereikt aan de beste schrijver of schrijfster. Buiten het bezoekerscentrum, maar wel op het terrein zelf, hebben we een ganzenbordspel gebouwd. Het is een leuk spel voor het hele gezin. Binnen zijn de opdrachtkaarten en de attribu ten te verkrijgen, want zonder dobbel stenen, stelten en een springtouw kan het niet gespeeld worden. Het bezoekerscentrum Saeftinghe zal in mei meedoen aan de Week van de Zee. Omdat we hier in Saeftinghe wei nig toeristen hebben, zal de Week van de Zee gehouden worden op 17, 18 en 21 en 22 mei. We werken samen met het NME-steunpunt Zeeuws-Vlaanderen, het milieulaboratorium Doel en de haven van Paal. Hiervoor worden de scholen in Zeeuws-Vlaanderen uitgeno digd. We hopen in het volgende tijd schrift verslag uit te brengen over de avonturen van deze week. Wel kan ik vast verklappen, dat er weer een nieuw spel voor ontwikkeld is. "Het havenspel", een spel waarin het voor al gaat om het milieu. Het bezoekerscentrum heeft ook dit jaar weer mooie en interessante ten toonstellingen binnen zijn muren. In april en mei is er een tentoonstelling van Adri Karman. In juni komt Alice Krull met haar tentoonstelling "zand en edelstenen". Een schitterende ver zameling van zand, vezameld over de hele wereld. Ze blijft tot eind juli expo seren. Van augustus tot en met sep tember presenteert Peter van Nes weer een tentoonstelling van zijn schilderij en. Deze Zeeuws-Vlaamse kunstenaar is inmiddels een regionale beroemd heid. Naast het schilderen van zijn prachtige pastels en aquarellen, geeft hij ook les en organiseert workshops. De laatste tentoonstelling van het sei zoen zal verzorgd worden door de heer De Putter uit Axel, die werkelijk veel bijzonders in huis heeft op het gebied van schelpen en fossielen. Deze prachtige en unieke tentoonstel lingen zijn altijd een reden om eens te gaan kijken in het bezoekerscentrum. Diny de Putter Blauwborst. (Chiel jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 21