VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER 2 DOOR MARTEN HEMMINGA Het is dit jaar een beetje een bijzonder jaar voor Stichting Het Zeeuwse Landschap. De Stichting viert in 2001 haar 65-jarig bestaan. Zoals de voorzitter van de Stichting, drs. C. Kostense, ook schrijft in het openings artikel, is er sedert het oprichtingsjaar 1936 heel wat veranderd. Van een organisatie die geheel dreef op vrij willigers, is Het Zeeuwse Landschap uitgegroeid tot een professionele organisatie, verantwoordelijk voor het beheer van bijna 7500 hectare natuur in de provincie Zeeland. De professionalisering van de organisatie bete kent overigens niet dat vrijwilligers niet meer van belang zijn voor de activiteiten van de Stichting. Sterker nog: er zijn anno 2001 ongetwijfeld meer vrijwilligers actief dan in de beginjaren van de organisatie. Het netwerk van vrijwilligers dat verbonden is met Het Zeeuwse Landschap is onmisbaar voor de organisatie. De vrijwilligers bege leiden de vele honderden excursies die elk jaar worden georganiseerd, verzetten veel werk in commissies en doen veldwaarnemingen in de diverse natuurgebieden. En aan dit lijstje kan nog heel wat toegevoegd worden. Ook donateurs zijn van groot belang voor het Landschap. Niet alleen vanwege de financiële steun voor de werk zaamheden ervan, maar ook omdat de donateurs de brede maatschappelijke ondersteuning van de organisa tie en haar doelstellingen weerspiegelen. Bij een feestje horen cadeaus. Wij willen onze donateurs bedanken voor hun ondersteuning met een fraai boek dat dit voorjaar uitkomt en dat iedere donateur zal ontvangen. "Zeldzaam Zeeuws" gaat het heten, en daarin worden honderd bijzondere planten en dieren belicht die vooral in Zeeland zijn te vinden (zij het soms in kleine aantallen), en die elders in Nederland maar beperkt voorkomen of soms volledig ontbreken. Bijzondere soorten dus, die het waard zijn om eens onder de aandacht gebracht te worden. Actieve bescherming van natuur, planten en dieren blijft ook in toekomst heel hard nodig. Ook al willen wij met elkaar graag dat het goed gaat met de natuur, de realiteit is dat het vaak niet de goede kant opgaat. Bijvoorbeeld voor individuele soorten als de grutto, zoals we in het artikel van Anne Osinga kunnen lezen. Waren er in 1990 nog 87.000 broedparen in ons land, anno 2000 waren dat er nog maar 58.000. In Zeeland gaat het nog relatief goed met deze prachtige weide vogel. Als we kunnen achterhalen waarom het in het ene gebied beter gaat dan in het andere (en daar zijn ideeën over), dan kan dat een belangrijke rot spelen bij het beschermen van de soort in Nederland. Het zou toch mooi zijn als we bij het volgende lustrum van het Landschap konden melden dat de grutto en andere weidevogels weer helemaal terug zijn! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap. Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Dit keer ons hoofd terreinbeheer Gert-Jan Buth over zijn passie voor het landschap in Zeeland. Vijfenzestig jaar Het Zeeuwse Landschap Voorzitter drs. C. Kostense geeft een overzicht van de geschiedenis van de jubilerende Stichting. Hoe Het Zeeuwse Landschap uitgroeide tot één van de belangrijkste natuurbeschermingsorganisaties in Zeeland met een hoge mate van professionaliteit. Een plant-dierrelatie in de Westerschelde 8 Marten Hemminga over de bijzondere relatie in de Westerschelde tussen het zoutgehalte van de schorbodem, de groei van de zeeaster en de ontwikkeling van de Agapanthia. Dramatische achteruitgang van de grutto? Het observeren van het gedrag van grutto's geeft veel genot en kan leiden tot een levens lange verslaving, aldus Anne Osinga. Helaas neemt het aantal grutto's in Nederland af. In Zeeland liggen er echter kansen. Tuur 14 Carolien schrijft dit keer over "lucht". Dat lijkt niets, maar is toch van levensbelang! Ook Koert vertelt erover. Snel kijken! Of. Met Chiel Jacobusse en Carolien Abrahamse naar het bijna verdwenen Baarsdorp. Schotse hooglanders op de Slikken van de Heen 18 Langharige koeien met imposante horens. Nuttig in het beheer en lekker in de pan. Landschap Ly. 't Agenda Omslagfoto: "Groene kikker" (Hannie Josiasse)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 2