6 Ook Nico van Welzenes schildert voor de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van vijfenzestigjarig bestaan van Het Zeeuwse Landschap. Boven: Neeltje jans, rechts: De Verdronken Zwarte Polder. heeft die ramp weten te voorkomen, hoewel het toen niet gelukt is om door aankoop het gebied definitief veilig te stellen. Aankoop door een natuurbeschermingsorganisatie is immers de beste garantie dat een waardevol natuurgebied behouden blijft en goed beheerd wordt. Het eerste gebied dat de Stichting in beheer kon nemen was het Nederlandse deel van het Zwin tussen Knokke en Retranchement. Ook daar was een ernstige bedreiging de aan leiding. Er was een plan, bedacht door een burgemeester in West- Zeeuws-Vlaanderen, om de Belgische kustboulevard door te trekken van Knokke tot Breskens. Dat zou afdam ming en teloorgang van het Zwin tot gevolg hebben gehad. Nu, vijfenzestig jaar later, kunnen we met respect constateren dat Het Zeeuwse Land schap toen al zijn waarde bewees. De geschiedenis De geschiedenis van de Stichting is duidelijk in twee perioden te verdelen. De eerste veertig jaar waren er goed willende bestuursleden en een hand vol vrijwilligers, die al het werk zelf moesten doen. Altijd was er geld gebrek. De Provincie sprong bij met 50.000 gulden per jaar voor aankoop en beheer. Anderen inkomsten kwa men van enkele fmmjerden donateurs, terwijl ook het verpachten van de jacht en visrechten wat geld op leverde. De doorbraak kwam in 1976, toen we het Verdronken land van Saeftinghe in beheer kregen, drieduizend hectare brakwaterschor van internationale allure. De bijbehorende beheersver goeding maakte het mogelijk om de eerste mensen in dienst te nemen. Even later kreeg de Stichting door een schenking het landgoed Landlust bij Heinkenszand in bezit. De villa aan de rand van het landgoed mocht wor den verkocht en het koetshuis werd ingericht als kantoor voor de Stichting. Dat markeert het begin van de twee de periode van grote expansie.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 6