VIJFENZESTIG JAAR HET ZEEUWSE LANDSCHAP DOOR DRS. C. KOSTENSE fenzestig jaar is Stichting Het Zeeuwse Landschap uitgegroeid tot een professionele organisatie met tientallen medewerkers, meer dan honderd vrijwilligers en tienduizenden donateurs. Met ruim 7300 hectare natuurterrein in beheer, is de Stichting één van de belangrijkste natuurbeschermingsorganisaties in Zeeland. De vijfenzestigjarige geschiedenis in vogelvlucht. Verbouwing van het koetshuis van Landlust tot kantoor van Het Zeeuwse Landschap. (Chiel lacobusse) In tienduizend brievenbussen glijdt viermaal per jaar dit tijdschrift binnen. Eén op de twaalf huishoudens in Zeeland is lid-donateur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Daarmee heeft Zeeland (na Friesland) de grootste ledendichtheid van alle pro vinciale Landschappen in Nederland. Een bewijs van grote betrokkenheid bij natuur en landschap. Als we het hebben over het aantal hectaren natuurgebied dat we be heren, dan zijn we na Friesland, Brabant en Gelderland de vierde in grootte van Nederland. Eind 2000 hadden we 7346 ha. in beheer, ver deeld over circa negentig terreinen. Van heel grote, zoals het Verdronken Land van Saeftinghe, tot heel kleine zoals vliedbergen. We doen dat werk met vijfentwintig professionele medewerkers en ruim honderdvijftig vrijwilligers. Daarnaast hebben we met meer dan honderd boeren contracten lopen over begra- zing en andere beheersmaatregelen. Voor alle terreinen is een beheers plan opgesteld, waar de Natuur wetenschappelijke Adviescommissie zijn licht over laat schijnen. De inkomsten Het geld voor het beheer van natuurterreinen en de voorlichting daarover komt van meerdere kanten. De landelijke en provinciale overheid geven samen bijna twee miljoen gulden per jaar. Donateurs, project sponsors zoals de Nationale Postcode Loterij en Zeeuwse be drijven, verdubbelen dat bedrag en daarnaast zijn er steeds meer mensen die ons bedenken in hun testament. Aankopen worden meestal gefinancierd door Rijk en Provincie,

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 4