IB in, «sw I I j;, vjstSW wintertalingen en slobeenden. Het open karakter, de rust en de natte omstandigheden zijn belangrijke voorwaarden voor deze functie. Af en toe zit er wel eens een riet gans of iets anders tussen de kol- ganzen. Daarnaast zitten er ook blauwe reigers, wulpen, en een stuk of drie buizerds in de weilanden. Meer op de omgeploegde stukken grond zitten groepen kieviten met goudplevieren. De koperwiek en de kramsvogel strijken neer in de heggen en de sijsjes in de elzen. Goudhaantje, roodborst, pimpelmees, koolmees en vink zijn in de winter ook van de partij. Holenduiven en witte kwik staarten zijn het hele jaar door te zien. In de laatste winters dat de hoog spanningsleiding de Moer nog kruiste, had een slechtvalk op driekwart hoogte van een hoogspanningsmast zijn uitvalbasis. In de buurt van deze mast lagen toen onder andere de karkassen van ganzen. Met de hoog spanningsmast verdween helaas ook de slechtvalk. In het voorjaar, als de vogeltrek in volle gang is, nadat de grutto's weer uit Afrika teruggekomen zijn, is het altijd spannend, 't Is prachtig om een jagende rode wouw over "Siberië" te zien vliegen of om een paapje, roodborsttapuit, rietgors of, wat later op het jaar, een zomertaling te zien. Vogels die ik vroeger jaarlijks in de Moer zag, maar nu niet meer, zijn: pijlstaart, tafeleend, blauwe kieken dief, smelleken, velduil en ijsvogel. Het laatste karakteristieke vogeltje dat ik nog wil noemen, is het witgatje. Dit vogeltje is buitenom het broed- seizoen altijd in de Moer aanwezig. Vogelboulevard Het beste zijn de vogels te zien vanaf het fietspad naast het kanaal: "de vogelboulevard". Zonder iets te verstoren kun je de vogels vanachter de kanaaldijk observeren. Door de hoge positie van de dijk is het hele gebied, vanaf de dijk, goed te overzien. De weilanden, de wat hoger gelegen meidoornhagen, de sloten en de met riet omzoomde drinkwaterputten geven het landschap een gevarieerd uiterlijk, zeker bij wisselvallig weer. Gebruik Hoewel de natuurgebieden in de Kapelse Moer niet toegankelijk zijn, zijn er genoeg mogelijkheden om van de Moer te genieten. De rondom gelegen wegen worden recreatief niet alleen voor vogelen maar ook voor wandelen, trimmen, fietsen, skeeleren en paardrijden gebruikt. Hopelijk blijven de natuurwaarden van de Kapelse Moer onaangetast. Een oprukkend huizenfront, nóg meer lichtvervuiling of geluidsoverlast zouden het gebied ernstig kunnen beschadigen. Op zich is de Kapelse Moer een klein stukje natuur in Zeeland, maar samen met de Yerseke Moer vormt het één 'kerngebied', waarmee het als 'belangrijk vogelgebied' een inter nationale reputatie heeft. Vogelse! Ing. F. Nijsse is werkzaam in de auto branche en heeft als hobby vogels kijken. De Kapelse kringetjes rond, dat na enig geblader Moer, nog in m'n vogelboekje een mogelijkheden voedselzoekende grauwe franjepoot genoeg om te bleek te zijn. In de nazomer zijn hier genieten. (Jan soms de bontbekplevier, kleine Karkdijk) plevier, rosse grutto, zwarte ruiter en groenpootruiter te zien. Als de spreeuwen gaan groeperen wordt het herfst en komt er wel eens een sperwer langs. Rond die tijd trekken de zwaluwen weg en wat later komen de ganzen er aan. In de winter fungeert de Kapelse Moer als pleisterplaats voor duizen- Kluten. den kolganzen, soms rotganzen, (Chiel soms brandganzen, wilde eenden, Jacobusse) honderden grazende smienten, TT*

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 12